Týden na devizovém trhu (30.10.2006)
CZK/EUR
Nejdůležitější udalostí pro českou měnu bylo minulý týden zasedání České národní banky. Ta podle očekávání ponechala sazby beze změny na úrovni 2,50 %. Doprovodné komentáře na trh mnoho vzruchu nepřinesly. Jinak byl ekonomický kalendář v ČR téměř prázdný. Koruna se po celý týden držela blízko hodnoty 28,30 CZK/EUR. Zlepšující se sentiment ve střední Evropě díky oslabujícímu dolaru a prudce posilující slovenské koruně se na české koruně zatím moc neodrážel. Pokud jde o politické faktory, na výsledky senátních a komunálních voleb investoři nereagovali, stejně tak jako na začínající diskuse kolem schvalování státního rozpočtu ČR pro rok 2007. Ten zatím prošel do druhého čtení s deficitem 91,3 mld., schvalovací proces je ovšem teprve na začátku. Již teď je ale jasné, že Česká republika nebude schopna kvůli stavu veřejných financí vstoupit v roce 2007 do kurzového systému ERM II, což potvrdila minulý týden i česká vláda tím, že oficiálně rozhodla do systému nevstupovat. Pro trhy takový krok překvapením ale nebyl.
Ani tento týden nejsou na programu téměř žádná česká data, pouze v pátek přijde údaj o obchodní bilanci za září. Na koruně by se mohl začít více odrážet pozitivní sentiment vůči emerging markets, za kterým stojí oslabující dolar. Naopak rizikem může být vývoj na slovenské koruně, kde dále hrozí výrazná korekce zisků, které si slovenská měna připsala minulý týden. Případné prodeje slovenské koruny by mohly zasáhnout i ostatní středoevropské měny. Uvidíme, kam se začnou hýbat povolební jednání v České republice, výrazné výkyvy hodnoty české koruny v této souvislosti však neočekáváme. Celkově se domníváme, že česká měna zatím nemá důvod se dlouhodoběji významně vzdalovat od hranice 28,30 CZK/EUR.
Dlouhodobý výhled
Dlouhodobý výhled pro korunu zůstává beze změny. Pokud nedojde k výraznějším turbulencím na emerging markets, čekáme dlouhodobější prolomení úrovně 28,00 CZK/EUR v závěru roku. Do posilujícího trendu koruny může negativně promluvit rostoucí politická nestabilita a hospodaření v rámci případného rozpočtového provizoria v příštím roce.
CZK/USD
Minulý týden zase na delší dobu rozhodl o vývoji hodnoty dolaru na eurodolarovém trhu. Ze začátku týdne dolar ještě posiloval, až do středy se držel těsně pod úrovní 1,2550 USD/EUR, vůči české měně blízko 22,50 CZK/USD. Pak ale ve středu večer přišlo rozhodnutí americké centrální banky o tom, že ponechává svou základní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 5,25 %. Navíc následné komentáře vyzněly mírněji, než se očekávalo. Američtí centrální bankéři očekávají spíše pokles inflačních tlaků v důsledku klesajících cen ropy a zpomalující se ekonomické aktivity ve Spojených státech. Dolar pak v průběhu asijské seance oslabil na 1,2630 USD/EUR a do konce týdne v oslabování pokračoval. Páteční údaje o americkém hrubém domácím produktu za 3. čtvrtletí oprávněnost předpokladů o zpomalující americké ekonomice částečně potvrdily, HDP vzrostl o 1,6 %, trhy čekaly růst 2,2 %. Další americká data z konce týdne tak špatně nevyzněla, negativní náladu na dolaru po zasedání FEDu ale zmírnit nedokázala. Americký dolar pak končil evropské obchodování na úrovni 1,2740 USD/EUR, vůči české koruně na 22,26 CZK/USD.
Investoři budou tento týden přizpůsobovat své pozice podle přicházejících dat. Pozornost bude znovu soustředěna na čtvrteční a páteční americká data, zejména na údaje o situaci na trhu práce. Změnu nálady na eurodolaru čekáme, jen pokud půjde o výsledky výrazně odlišné o očekávání trhů. Jediná evropská data, která mají tento týden šanci významnějí zasáhnout do obchodování, jsou středeční maloobchodní tržby z Německa. Dnes začínáme obchodní den na kotacích 1,2720 USD/EUR a 22,30 CZK/USD.
Dlouhodobý výhled
Komentáře přicházející z americké centrální banky naznačují, že FED čeká postupné zmírňování inflačních tlaků v důsledku klesajících cen pohonných hmot a zpomalující se americké ekonomiky. Další zvýšení sazeb už tedy pravděpodobně nechystají. To, kdy začnou sazby naopak zvyšovat je v tuto chvíli zatím nejasné. My se stále kloníme k spíše slábnoucímu dolaru v rámci pásma 1,2700 – 1,3000 USD/EUR. Hranici 1,3000 USD/EUR vnímáme jako silně rezistenční. Dolar by se mohl koncem roku obchodovat za 21,50 CZK/USD.
CZK/SKK
Slovenská koruna minulý týden poutala pozornost svým rekordním posilováním. Kurz eura vůči slovenské koruně se posunul na nové historické maximum 36,25 SKK/EUR. Slovenská měna těží z dobrých ekonomických fundamentů a z pozitivního výhledu ohledně vývoje úrokových sazeb. V pátek přišla mírná korekce, obchodování končila koruna těsně pod úrovní 36,40 SKK/EUR.
Tento týden zasedá slovenská centrální banka. Trhy čekají další zvýšení sazeb. Žádná další data zveřejněna nebudou. Další posílení v reakci na případný růst sazeb bude podle nás krátkodobé, investoři zvýšení již započítali do svých cen. Spíše se obáváme další korekce směrem k slabším úrovním.
Dlouhodobý výhled
V minulosti jsme připomínali, že vnímáme z fundamentálního pohledu určité podhodnocení slovenské koruny vůči české koruně. V uplynulém týdnu slovenská koruna historicky posilovala. Do budoucna vhledem k rostoucí exportní výkonnosti slovenské ekonomiky a k pravděpodobnému dalšímu růstu úrokových sazeb čekáme další její posílení.
Kalendář událostí pro tento týden
Pondělí 30. 10. 2006
Maďarsko : produkční ceny za září
Úterý 31. 10. 2006
Maďarsko : obchodní bilance za srpen
Slovensko : běžný účet za srpen
Slovensko : zasedání NBS
Německo : maloobchodní tržby
Eurozóna : indexy spotřebitelského a podnikatelského klimatu za říjen
USA : spotřebitelská důvěra za říjen
USA : index nákupních manažerů za říjen
Středa 1. 11. 2006
Česká republika : státní rozpočet za říjen
Polsko : státní svátek
Slovensko : státní rozpočet za říjen
USA : žádosti o hypotéky
USA : výdaje ve stavebnictví za září
USA : ISM index za říjen
USA : prodeje existujících domů
Čtvrtek 2. 11. 2006
Německo : nezaměstnanost za září
Eurozóna : PMI index za říjen
Eurozóna : zasedání ECB
USA : jednotkové pracovní náklady za 3. Q
USA : žádosti o dávky v nezaměstnanosti za říjen
USA : tovární objednávky za září
Pátek 3. 11. 2006
Česká republika : obchodní bilance za září
USA : nezaměstnanost za říjen
USA : počet nově vytvořených pracovních míst za říjen
Klíčová slova: czk,eur,usd
Rubrika: Devizový trh
Autor: Ing. Miroslava Barcalová
Datum: 30.10.2006 11:07
Zpravodajství z devizových trhů Vám přináší společnost CITCO - Finanční trhy a.s.,
partner sekce Kurzy měn na portálu AliaWeb.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna