TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (23.10.2006)
CZK/EUR
Týdenní komentář
V průběhu minulého týdne se koruna držela v úzkém pásmu 28,25 – 28,40 CZK/EUR. Nutno však dodat, že v drtivé většině obchodování se pohybovala kolem hladiny 28,30 CZK/EUR. Z české scény nepřišly žádné ekonomické zprávy, které by mohly zasáhnout do kurzu. Zmínit snad můžeme jen výsledek maloobchodních tržeb za srpen, které vzrostly o 6,8 %. Koruna však nereagovala. Guvernér ČNB Z. Tůma znovu upozornil na největší problém české ekonomiky, kterým je nadále stav veřejných financí. Další člen bankovní rady J. Frait označil výši úrokových měr v Česku za adekvátní inflačním tlakům a jakákoliv monetární restrikce by měla být realizována jen velmi opatrně.
Uplynulý týden můžeme směle označit za týden slovenské koruny, jelikož několikrát stanovila své historické maximum vůči euru. Nejsilnější hodnota je na 36,50 SKK/EUR.
Z eurozóny také nepřišla významná data a pozornost se upírala spíše na zprávy ze zámoří.
Zprávou číslo jedna pro českou korunu v tomto týdnu bude čtvrteční zasedání ČNB. Na programu je měnové jednání. Po komentářích Z. Tůmy a zejména J. Fraita nepředpokládáme, že se bude se sazbami hýbat. Do konce tohoto roku vidíme jako reálné jedno zvýšení úrokových měr.
Nejdůležitější zprávou týdne z eurozóny bude německý IFO index (měří podnikatelské klima - středa), který je v poslední době vnímám více, než index ZEW, pro svou větší vypovídací schopnost.
Tento týden nevidíme příliš velký prostor pro posilování domácí měny. Jestliže významněji prolomí hranici 28,40 CZK/EUR, není vyloučeno, že se propadne až nad 28,50 CZK/EUR. Předpokládáme týdenní pásmo pohybu kurzu koruny 28,20 – 28,50 CZK/EUR.
Dlouhodobý výhled
Naše předpoklady pro domácí měnu zůstávají konzistentní. Mezi nejvýznamnější rizika patří zejména stav veřejných financí, na která upozorňují nejen ekonomové, ale také členové bankovní rady ČNB a mezinárodní instituce. Investoři budou nadále velmi citlivě vnímat politickou situaci v Česku a její vývoj. Jakékoliv její zpřehlednění a vyřešení krize bude pak dobrým signálem, že existuje vůle zkonsolidovat veřejné finance.
Koncem tohoto roku vidíme korunu v blízkosti hranice 28,00 CZK/EUR.
Týdenní komentář
Koruna se minulý týden pohybovala převážně na hladině 22,60 CZK/USD. Její neslabší hodnota byla v blízkosti 22,65 CZK/USD, ale v pátek se dokonce posunula až na 22,40 CZK/USD.
Dolar se vůči euru pohyboval na širokém poli. Z počátku týdne byl těsně nad 1,2500 USD/EUR, ale investoři postupně prokázali neochotu držet dolarové pozice, které v průběhu týdne zavírali. Propad americké měny nezabrzdila ani příznivá data, která přicházela v rychlém sledu. Index podnikatelské nálady ve státě New York za říjen vzrostl na 22,92 bodů, čekalo se 11 bodů. Příliv zahraničního kapitálu do USA za září vykázal vynikajících 116,8 mld. USD, takže s přehledem pokryl schodek obchodní bilance. Ten se blížil 69 mld. USD.
Jestliže zmíníme ještě fakt, že Index Dow Jones se dostal přes 12 000 bodů je jasné, že dolaru se dostalo opravdu výjimečně dobrých zpráv.
Prostor pro další posilování americké měny byl však omezený. Po horším výsledku indexu spotřebitelských cen za září o 0,5 % (čekal se pokles jen o 0,3 %) a po rapidním poklesu indexu podnikatelské nálady philadelphského FEDu na –0,7 bodu (čekalo se 7 bodů), dolar zamířil ke konci týdne na 1,2640 USD/EUR.
Z velmi očekávaných zpráv ze zámoří z trhu nemovitostí můžeme tento týden (středa) zmínit výsledek počtu žádostí o hypotéky a prodeje nových domů. Další důležitou informací budou středeční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Tato data jsou důležitá, protože velmi dobře ukazují stav ekonomiky a očekávání budoucích příjmů obyvatelstva. Mohou být tedy vodítkem k dalšímu osudu úrokových měr v USA.
Výraznou apreciaci dolaru nevidíme jako reálnou, což se ukázalo i tento týden v neochotě investorů držet dolarové pozice.
Koruna se pravděpodobně bude pohybovat v pásmu 22,20 – 22,60 CZK/USD.
Dlouhodobý výhled
I přes turbulence na eurodolarovém trhu si držíme náš výhled na slábnoucí dolar. Navzdory vynikajícím datům v tomto týdnu si americká měna neudržela své pozice a depreciovala. Tento trend by měl pokračovat a koncem roku se dolar může obchodovat na hranici 1,3000 USD/EUR.
Koruna by se tak mohla vyhoupnout výrazněji pod 22,00 CZK/USD.
CZK/SKK
Týdenní komentář
Česká koruna si v uplynulém týdnu pohoršila své pozice vůči slovenské koruně, když se začátkem týdne obchodovala pod hranicí 0,7700 CZK/SKK, ale v pátek to už bylo nad 0,7740 CZK/SKK.
Minulý týden byl příznivý zejména pro slovenskou korunu. Ta stanovila své nové historické maximum na hladině 36,50 SKK/EUR. Prvotní impuls vzešel od ratingové agentury Moody`s, která zvýšila rating slovenských dluhopisů na A1. V souvislosti s tím se na trhu objevily spekulace na zvýšení ratingu Slovenska. Nezaměstnanost se u našich východních sousedů vůbec poprvé v historii dostala pod 10 % a za měsíc září vykázala hodnotu 9,75 %.
Ani z domácí, ani ze slovenské scény nepřijdou tento týden nikterak zásadní data. Zmínit můžeme jen výsledek slovenského indexu cen průmyslových výrobců za září, který bude zveřejněn v pátek.
Slovenská koruna by si měla v týdnu udržet pozice, které získala a předpokládané pásmo pohybu je 0,7700 – 0,7800 CZK/SKK.
Dlouhodobý výhled
Českou korunu vůči slovenské vnímáme stále jako nadhodnocenou a z dlouhodobého pohledu vidíme domácí měnu na slabších úrovních. Kroky ohledně daňové, důchodové a zdravotní reformy už má Slovensko za sebou. Veřejné finance jsou v Česku v horším stavu, než u našich východních sousedů. Připočteme-li k tomu přetrvávající politickou nejistotu, koncem tohoto roku, vidíme domácí měnu blížící se k hranici 0,7800 CZK/SKK.
Kalendář událostí pro tento týden
Úterý 24.10.2006
Maďarsko – zasedá NBM – na programu jednání o sazbách
Polsko – Maloobchodní tržby za září
Eurozóna – Průmyslové objednávky za srpen
Středa 25.10.2006
Polsko – zasedá NBP – na programu jednání o sazbách
USA – zasedá FED – na programu jednání o sazbách
Německo – Index IFO za říjen
Německo – Index spotřebitelských cen za říjen
USA – Počet žádostí o hypotéky za říjen
Čtvrtek 26.10.2006
Česko – zasedá ČNB – na programu jednání o sazbách
USA – Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za září
USA – Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti
USA – Počet nových prodaných domů za září
Zpravodajství z devizových trhů Vám přináší společnost CITCO - Finanční trhy a.s.,
partner sekce Kurzy měn na portálu AliaWeb.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna