Týden na devizovém trhu (25.9.2006)
CZK/EUR
Koruna se ve sledovaném období držela v pásmu 28,32 – 28,52 CZK/EUR. Na korunu po celý týden doléhala negativní nálada v regionu. V Maďarsku je situace nejhorší. Dvojí deficit začíná nabývat riskantních hodnot pro ekonomiku. To potvrdil zhoršený výhled agentury Moodys z neutrálního na negativní. Následovala tak agenturu Fitch, která to učinila před nedávnem. Aféra kolem premiéra Gyurcsányho je nadále vyhrocená. Paradoxně by bylo nyní lepší pro Maďarsko setrvání premiéra u vlády. Jeho reforma veřejných financí dává určitý příslib do budoucna, jakýkoliv nový premiér by patrně neměl dostatečnou politickou sílu reformy prosadit. Minimálně by se reformní kroky zbrzdily.
V Polsku došlo rovněž k politické turbulenci. Premiér Kaczynski odvolal ministra Leppera (lídr populistické Sebeobrany) a de facto ukončil spolupráci s touto stranou na vládní úrovni. Mezi Lepperem a Kaczynskim už delší dobu docházelo k rozepřím v zahraniční politice. Lepper nepodporoval rozhodnutí posílit zahraniční misi Trvalá svoboda v Afghánistánu. Opět se vrátily do hry předčasné volby.
Kolem Slovenska zatím investoři našlapují opatrně a nikdo si není jist jakým směrem se socialisticko - populistická koalice nakonec vydá. Dohromady to vytváří negativní obraz celého středoevropského regionu. Politická kultura, se všemi svými ekonomickými důsledky, se ukázala na daleko nižší úrovni než se zdálo při vstupu těchto zemí do EU.
Jak jsme se již v úvodu zmínili, koruna byla pod výprodejním tlakem. Negativních faktorů působících na korunu je více: 1. je to výše popsaná situace v regionu, 2. domácí politická situace, kdy nově jmenovaná vláda téměř jistě důvěru Poslanecké sněmovny nezíská. Přijetí nejdůležitějšího zákona pro příští rok (státního rozpočtu) je ohroženo. Stav veřejných financí se stal před senátními a komunálními volbami politickým tématem číslo jedna. Právě výsledek v těchto volbách posílí nebo oslabí jednoho z rivalů Topolánka nebo Paroubka.
Stav veřejných financí je špatný, podíl povinných sociálních výdajů je příliš vysoký. Schodky státních rozpočtů v minulých letech neodpovídaly vysoké výkonnosti ekonomiky. Ale není pravda, že se nacházíme na pokraji propasti. To je politická argumentace ODS. Při současném ekonomickém růstu postačí mandatorní výdaje nějaký čas zmrazit a relace se opět srovná do přijatelnějších hodnot. Proto považujeme fiskální rizika jako krátkodobá a jejich negativní efekt na kurz koruny by měl do několika měsíců, možná dříve, vyprchat,
3. posledním důležitým faktorem ovlivňujícím v současnosti nepříznivě kurz koruny je negativní příspěvek čistých exportů k HDP. Čisté exporty zohledňují ceny dováženého a vyváženého zboží. Při minulém růstu cen dovážených komodit (ropa, plyn, železná ruda apod.) a při současné ochlazující exportní výkonnosti českých podniků, vykázal čistý export špatné hodnoty. Tím oslabuje neustálý tlak na posilování koruny (exportéři nesměňují utržené devizy v takových objemech) a ekonomika v současnosti začíná být tažena spotřebou domácností (dovážené zboží je stále levnější). Tady je náš výhled neutrální až pozitivní, protože exportní výkonnost by měly oživit některé nabíhající investice z automobilového a elektrotechnického průmyslu.
Tento týden je událostí číslo jedna středeční zasedání bankovní rady ČNB. Trh očekává zvýšení s 50 % pravděpodobností především díky zhoršenému inflačnímu výhledu a slabší koruně.
Dlouhodobý výhled
Náš dlouhodobý výhled, přes současnou negativní náladu v regionu, zůstává konzistentní. Oslabování koruny považujeme za limitované úrovní 28,60 CZK/EUR (bez vlivu mimořádných událostí). Závěrem roku čekáme dlouhodobější prolomení hranice 28,00 CZK/EUR. Úrovně kurzu kolem 28,50 CZK/EUR chápeme jako výhodné pro dlouhodobější zajištění exportních kapacit.
CZK/USD
Dolar se zpočátku držel silnější v pásmu 22,55 – 22,40 CZK/USD resp. 1,2630 – 1,2680 USD/EUR. Zveřejnění čistého přílivu kapitálu do USA za srpen ve výši pouhých 32,9 mld. USD, při očekáváních více než dvojnásobných, dolar ještě ustál. Po sérii špatných dat ze středy a čtvrtka v závěru týdne oslabil až na 1,2830 USD/EUR. Americký produkční index PPI v srpnu stoupnul 0,1 %, čekal se růst o 0,2 %. Počet nově zahájených staveb domů klesl více než se čekalo na 1,722 mil. domů z předchozích 1,76 mil. za červenec. Počet nově vydaných stavebních povolení rovněž poklesl.
Na hodnotě 1,2800 USD/EUR se dolar stabilizoval a další zisky eura prozatím nečekáme. Dolar by se měl tento týden obchodovat v pásmu 22,10 – 22,50 CZK/USD.
Dlouhodobý výhled
To, že americká ekonomika je za vrcholem ekonomického cyklu, i s přispěním dat z minulého týdne, je zjevné. Ale vyvstává tady další faktor, který je při konstrukci našeho dlouhodobého výhledu nutno brát v potaz. Hodnota dolaru ve vztahu ke koruně je z převážné většiny determinována vývojem eurodolarového trhu. Čekali jsme americkou ekonomiku ztrácející dech proti evropské, která se bude zvolna nadechovat. Ono „nadechování“ ekonomiky eurozóny je skutečně velmi pozvolné. Ekonomika v této fázi ekonomického cyklu by se měla s externími šoky (vysoké ceny energií) lépe vyrovnat. Svědčí to tom, že z eurozóny v dohledné době žádný ekonomický tygr nebude. Hodnoty růstu HDP nad 3 % jsou za současných podmínek nereálné. Do konce roku je pravděpodobné pásmo pohybu 1,2600 – 1,3000 USD/EUR resp. 21,50 – 22,60 CZK/EUR.
CZK/SKK
Slovensko bylo v uplynulém týdnu tak trochu stranou politického hašteření středoevropského regionu. Kurz se pohyboval v pásmu 0,7555 – 0,7650 CZK/SKK a byl ve vleku vnějších impulsů. Japonská společnost Sony oznámila záměr vybudovat na Slovensku továrnu na výrobu televizorů s LCD displejem v hodnotě 73 mil. EUR.
Příští týden bude zveřejněný index PPI, uvidíme jak se promítne růst cen kovů a rafinérských produktů. Podobně jako v Česku bude ale důležitější zasedání slovenské centrální banky. Na rozdíl od české ekonomiky slovenská v uplynulém období vykázala solidní příspěvek čistých exportů, vidíme tak malou pravděpodobnost zvýšení sazeb na tomto zasedání.
Kurz by se měl pro tento týden pohybovat v pásmu 0,7500 – 0,7655 CZK/SKK.
Dlouhodobý výhled
Česká i slovenská ekonomika vykazují podobné parametry a nacházejí se ve zhruba stejné fázi ekonomického cyklu. Nevidíme důvod ve střednědobém horizontu k oslabení či posílení měn vůči sobě. Z dlouhodobé perspektivy však vnímáme fakt, že slovenská koruna je ve vztahu k české mírně fundamentálně podhodnocená. Kdy dojde k narovnání této disproporce je zatím nejasné.
Kalendář událostí pro tento týden
Pondělí 25. 9. 2006
Maďarsko: zasedání centrální banky (jednání o sazbách)
Německo: Ifo index za září (index podnikatelského klimatu)
Úterý 26. 9. 2006
Slovensko: zasedání centrální banky (jednání o sazbách)
USA: index spotřebitelské důvěry (Conference Board)
Středa 27. 9. 2006
Česko: zasedání centrální banky (jednání o sazbách)
Polsko: zasedání centrální banky (jednání o sazbách)
USA: objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za srpen
Čtvrtek 28. 9. 2006
Česko: státní svátek
USA: index spotřebitelské důvěry (Michigan) za srpen
USA: nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti (týdenní údaj)
Pátek 29. 9. 2006
Žádná důležitá data nečekáme
Zpravodajství z devizových trhů Vám přináší společnost CITCO - Finanční trhy a.s.,
partner sekce Kurzy měn na portálu AliaWeb.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna