Týden na devizovém trhu (26.6.2006)
CZK/EUR
Uplynulý týden na devizovém trhu rozhodně nebyl nezajímavý. Všechny měny rozvíjejících se trhů se dostaly pod prodejní tlak. Turecká centrální banka měla dokonce mimořádné nedělní zasedání, na kterém se rozhodovalo o opatřeních, které by měly vývoj na turecké liře stabilizovat. Jedním z možných navržených opatření bylo až dvouprocentní jednorázové zvýšení úrokové míry. Maďarský forint se propadl na historické minimum ve vztahu k euru 282,2 HUF/EUR, poté co banka opět zvednula úrokovou míru na forintu na 6,25 %. Banka tím chce zvýšit rizikovou prémii a dlouhodoběji stabilizovat forint. Oslabování se nevyhnuly ani ostatní měny regionu slovenská koruna a polský zlotý. Slovenská koruna byla v nejistotě, jak se vyvinou povolební rozhovory. Možná varianta středolevé nacionalistické koalice Smer SD, LS – HZDS, SNS investory značně znervózňuje. U vlády takové konstelace se předpokládá fiskální nedisciplinovanost. Polský zlotý byl pod prodejním tlakem rovněž v důsledku politické nestability. Polský premiér byl donucen odvolat ministryni financí Zitu Gilowskou (obvinění ze zamlčení spolupráce s agenty komunistické tajné policie), která má pověst racionálního hospodáře.
České koruny, v současnosti nejsilnější a nejstabilnější měny regionu, se tyto události dotkly jen okrajově. Kolem kurzu 28,50 CZK/EUR je silná rezistence, která brání koruně v silnějšímu oslabení. Vzhledem k nízké úrokové míře na koruně v relativním vyjádřením k ostatním měnám se v korunových aktivech nezdržuje prakticky žádný spekulativní kapitál. Současná úroveň kurzu odpovídá fundamentálním parametrům a síle české ekonomiky.
Tento týden ČNB i ostatní centrální banky regionu (Polsko, Slovensko) budou rozhodovat o nastavení úrokových měr. Nečekáme žádnou změnu, snad jen na Slovensku může dojít ke zvýšení úrokové míry z důvodů zvýšených inflačních tlaků a podpory měny.
Předpokládáme, že v souladu se stabilizací na rozvíjejících se trzích koruna nebude dále oslabovat a její kurz bude tento týden oscilovat kolem 28,50 CZK/EUR.
Dlouhodobý výhled
V horizontu dvou tří měsíců by pro korunu měla být kotva hodnota 28,50 CZK/EUR. Na podzim, pokud si ekonomika udrží dobré parametry, lze očekávat návrat k historickým úrovním a atakování hranice 28,00 CZK/EUR.
CZK/USD
Nepříznivou náladu na rozvíjejících se trzích paradoxně způsobila současná rizika americké ekonomiky. Ekonomika USA se nyní nachází za vrcholem ekonomického cyklu ale v prostředí stupňujících se inflačních tlaků. FED je nucen zvyšovat úrokové sazby na dolaru i při vědomí, že výrazně utlumí hospodářský růst. V příštích čtvrtletích bychom se tak mohli dočkat poněkud překvapivě negativních zpráv o růstu amerického HDP. Investoři proto stahují svá aktiva uložená v relativně nestabilních měnách a ukládají je do dolarových aktiv kde realizují vysoký výnos. To jsou hlavní důvody posilování americké měny v minulém týdnu. Kurz se dostal až k hranici 22,70 CZK/USD.
Tento týden nastane událost, ke které směřují očekávání investorů už několik týdnů – zasedání FEDu o dalším nastavení úrokové míry. Tržní konsensus je zvýšení o 25 bp na 5,25 %, i když část investorů připouští utažení měnové politiky dokonce o 50 bp. V závislosti na těchto tržních spekulacích bude dolar zřejmě z počátku týdne nervózní.a můžeme se dočkat zvýšené volatility. Ta bude nicméně limitovaná, investoři nebudou chtít v nejistotě otevírat pozice velkých objemů a počkají si, jak se situace vyvine po čtvrtečním zasedání FEDu.
Dolar by se měl tento týden pohybovat v pásmu 22,00 – 22,90 CZK/USD.
Dlouhodobý výhled
Dolar po poměrně silném sestupném trendu, kdy oslabil až k 1,3000 USD/EUR zkorigoval na současných 1,2500 USD/EUR. Domníváme se, že až doběhne efekt z předpokládaného čtvrtečního zvýšení úrokové sazby, dolar nastoupí opět sestupný trend. Na podzim se můžeme dočkat kurzu kolem 21,50 CZK/USD.
CZK/SKK
Povolební jednání vedené R. Ficem, jehož pověřil prezident I. Gašparovič sestavením vlády, jsou v plném proudu. Situace je ale velmi nepřehledná, nikdo není schopen vytyčit byť jen nejpravděpodobnější variantu koaliční vlády. Koruna je v této nejistotě velmi nervózní a podpořena negativní náladou v regionu během týdne oslabovala. Slovenská centrální banka se ve středu dokonce odhodlala k intervenci na podporu své měny. Učinila tak poté, co se kurz dostal až pod střední hodnotu pásma ERM2 38,455 SKK/EUR. Intervence byla úspěšná a pomohla nejen slovenské koruně, ale krátkodobě i ostatním měnám regionu. Slovenskou korunu se podařilo stabilizovat na kurzu 38,30 CZK/EUR. Tyto ztráty slovenské koruny se projevily i vůči koruně české, když se kurz dostal až na úroveň 0,7410 CZK/SKK.
V úterý zasedá slovenská centrální banka, zvýšení úrokové sazby není vyloučeno. Tento týden se snad situace trochu uklidní a slovenská koruna nebude dále klesat.
Čekáme pohyb v pásmu 0,7400 – 0,7510 CZK/SKK.
Dlouhodobý výhled
Náš výhled nadále předpokládá obrat trendu a posilující slovenskou korunu vůči koruně české z důvodů vyššího úročení slovenské koruny a pozitivních trendů v ekonomice. Složitá povolební situace však nastolení tohoto trendu může ohrozit nebo výrazně oddálit.
Kalendář událostí pro tento týden
Pondělí 26. 6. 2006
Německo: Index podnikatelského klimatu (8:00)
Úterý 27. 6. 2006
Slovensko: centrální banka rozhodne o úrokových sazbách
USA: Index spotřebitelské důvěry (Confident Board) za červen (14:00)
Středa 28. 6. 2006
Polsko: centrální banka rozhodne o úrokových sazbách
Čtvrtek 29. 6. 2006
USA: FED rozhodne o úrokových sazbách (18:15)
Pátek 30. 6. 2006
EMU: inflace za červen – rychlý odhad (9:00)
USA: index spotřebitelské důvěry (Michigan) za květen (13:45)
Zpravodajství z devizových trhů Vám přináší společnost CITCO - Finanční trhy a.s.,
partner sekce Kurzy měn na portálu AliaWeb.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna