(Kurzy.cz)
Běžný účet v roce 2005 s deficitem 78.5 mld.Kč
Nadále sice pokračoval přiliv přímých investic (9,4 mld.), ale tento tok smazaly nákupy zahraničních dluhopisů ze strany domácích investorů, které vedly ke schodku účtu portfoliových investic (9,4 mld.). Po vyloučení kurzových rozdílů devizové rezervy vzrostly o 1,4 mld. Kč.
Za celý rok 2005 běžný účet podle předběžných výsledků ČNB skončil ve schodku 78,5 mld. korun, tj.-2,7% HDP. Během loňského roku se schodek běžného účtu snížil asi na polovinu (-147,4 mld (5,4% HDP) v roce 2004). Za nižším schodkem stálo především přechod obchodní bilance z deficitu do přebytku 42 mld. (zlepšení o 68 mld.), kdy v zahraničním obchodě se příznivě projevuje předchozí příliv zahraničních investic, které zvyšují exporty možností ekonomiky a nejvýrazněji se to projevuje v automobilovém průmyslu. Schodek celého běžného účtu tedy tvořila pouze bilance výnosů, která díky výplatě dividend do zahraničí skončila pasivním saldem 156,8 mld. (-139,5 mld. v roce 2004). Nárůst teto položky je logický vzhledem k předchozímu přílivu investic a aktuálnímu ekonomickému vývoji.
Zde je nutné provést drobnou poznámku k metodologii ECB pro platební bilance. Pokud zahraniční investice vykáže zisk, tak v metodice ECB se okamžitě projeví jako odliv v bilanci výnosů, bez ohledu zda skutečně byl zisk vyplacen do zahraničí nebo byla zpětně investován. Oficiální statistika sice vykazuje repatriaci zisků ve výši 156,8 mld., ale faktický odliv dividend byl asi poloviční (75,8 mld.), protože podle odhadu ČNB zahraniční investoři v loňském roce v ČR zpětně investovali svůj zisk v objemu 81 miliard.
Čistý přiliv investic neustává a v roce 2005 dosáhl objemu 240,8 mld. – 2. nejvyšší v historii ČR. Více jak polovina (asi 125 mld.) z toho přitom připadá na platby za privatizace Unipetrolu a Českého Telekomu (včetně odkupu minorit). Naopak došlo k odlivu u portfoliových investic (-72,0 mld.) i u ostatních investic(-30,6 mld.), což je vysvětlitelné vzhledem k úrovni domácích úrokových sazeb.
Očekáváme, že v následujících letech bude pokračovat protichůdných vývoj uvnitř běžného účtu – rostoucí přebytek obchodní bilance a naopak rostoucí deficit bilance výnosů díky repatriaci zisků. Zahraniční investice se dostaly do další fáze svého „životního cyklu“. V letech 1999-2003 jejich příliv přinášel deficity obchodní bilance (dovoz technologií) a přebytky na finančním účtu. V posledních 2 letech se investice posunuly do produkční fáze, což se projevuje zvyšováním exportů a současně zvyšujícím se odlivem zisků do zahraničí. Ovšem i přes tyto protichůdné vlivy, se celková vnější nerovnováha české ekonomiky prudce snižuje, neboť poměr deficitu běžného účtu k HDP byl v roce 2005 nejnižší za posledních 6 let – 2,7% HDP. Pro letošní rok odhadujeme deficit běžného účtu na úrovni 65 mld. korun (asi 2,00% HDP).
Devizový trh na výsledky nereagoval a koruna stagnovala na úrovni 28,35 CZK/EUR, následně ale oslabila o 7 haléřé díky vývoji v regionu.
AUTOR: Petr Sklenář
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?