(Kurzy.cz)
Průmysl rostl meziročně i v květnu, meziměsíčně pokles
Meziroční růst průmyslu pokračoval |
Průmyslová produkce sezónně očištěná byla meziměsíčně v květnu 2005 nižší o 0,8 %. Trend meziměsíčně vzrostl o 0,4 % (tabulka č. 5).
Meziroční index průmyslové produkce v květnu 2005 dosáhl 104,0 %. Tržby z průmyslové činnosti ve stálých cenách (rok 2000) se zvýšily o 7,5 %.
Průmyslová produkce rostla nejvíce v odvětvích:
- výroba dopravních prostředků a zařízení (práce výrobní povahy při výrobě motorových vozidel, rychlostní skříně)
- výroba pryžových a plastových výrobků (okenice, rolety a jejich díly z plastů, pryžové hadice zpevněné textilem)
- těžba ostatních nerostných surovin (kaolinitické jíly, síra)
Průmyslová produkce klesla nejvíce v odvětvích:
- výroba textilií, textilních a oděvních výrobků (lněné tkaniny, koberce a podlahové krytiny)
- výroba základních kovů, hutních a kovodělných výrobků (železo, ocel a feroslitiny, trouby a trubky)
- výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody (užitková voda, pára, horká a teplá voda).
V květnu 2005 se zvýšila produkce ve všech průmyslových seskupeních. Nejvíce pak výroba zboží dlouhodobé spotřeby (o 6,4 %), výroba meziproduktů (o 5,5 %), zboží krátkodobé spotřeby (o 4,2 %), energií (o 3,2 %) a výrobků investiční povahy (o 1,5 %).
K růstu celkových tržeb z průmyslové činnosti přispěl vysoký růst v odvětvích: výroba dopravních prostředků a zařízení (o 22,6 %), výroba pryžových a plastových výrobků (o 14,0 %) a výroba chemických látek, přípravků, léčiv a chemických vláken (o 9,6 %).
Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků vzrostly reálně o 7,1 %, v běžných cenách o 4,4 %. Jejich podíl na celkových tržbách průmyslových podniků (v b.c.) činil 48,4 %. Nejvyšší růst tržeb z přímého vývozu ve stálých cenách byl v odvětvích těžba ostatních nerostných surovin (o 42,3 %), výroba dopravních prostředků a zařízení (o 17,4 %), výroba chemických látek, přípravků, léčiv a chemických vláken (o 15,2 %), a výroba potravinářských výrobků a nápojů, tabákových výrobků (o 15,0 %). Poklesly tržby z přímého vývozu v odvětvích výroba koksu, rafinérské zpracování ropy ( o 10,7 %), výroba usní a výrobků z usní (o 7,8 %) a výroba elektrických a optických přístrojů a zařízení (o 6,1 %).
Tržby z průmyslové činnosti podniků pod zahraniční kontrolou se reálně zvýšily o 13,7 % (v běžných cenách o 11,4 %). Jejich podíl na celkových tržbách (v b.c.) činil 55,1 %. Tržby z přímého vývozu u těchto podniků reálně vzrostly o 9,1 % (v běžných cenách o 5,1 %). Jejich podíl na celkových tržbách v b.c. činil 73,3 %.
Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se v květnu 2005 meziročně zvýšil o 6,4 tis. osob (tj. o 0,6 %). Meziročně vzrostl v odvětvích výroba pryžových a plastových výrobků, výroba dopravních prostředků a zařízení, zpracování dřeva, výroba dřevařských výrobků a výroba základních kovů, hutních a kovodělných výrobků. Poklesl nejvíce ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a vody, v těžbě ostatních nerostných surovin a ve výrobě usní a výrobků z usní.
Průměrná měsíční nominální mzda 18 544 Kč v květnu 2005 meziročně vzrostla o 5,3 %. Průměrná hodinová mzda dosáhla 123,60 Kč a byla vyšší o 2,6 %. Produktivita práce v průmyslu (tržby na jednoho zaměstnance) vzrostla o 6,9 %, hodinová produktivita se zvýšila o 4,2 %. Jednotkové mzdové náklady se snížily o 1,5 %.
Nové zakázky v průmyslových podnicích ve vybraných odvětvích uzavřené v květnu 2005 dosáhly hodnoty 115,8 mld. Kč v b.c., z toho ze zahraničí 72,7 mld. Kč. Meziroční index nových zakázek celkem činil 98,5 %, a z toho nových zakázek ze zahraničí 99,8 %. Největší hodnoty nových zakázek ze zahraničí byly uzavřeny v odvětvích výroba radiových, televizních a spojových zařízení a přístrojů (index 127,9 %), výroba a opravy strojů a zařízení (116,7%), výroba chemických látek, přípravků, léčiv a chemických vláken (112,4 %). Nejvíce poklesla hodnota nových zakázek ze zahraničí v odvětvích výroba zdravotnických, přesných, optických a časoměrných přístrojů (index 51,4 %), výroba kancelářských strojů a počítačů (65,6 %) a výroba základních kovů, hutních výrobků a kovodělných výrobků (80,1 %).
Zdroj: ČSÚ
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Průmysl rostl meziročně i v květnu, meziměsíčně pokles
- ČR - průmysl v květnu klesl meziročně o 25,7%, meziměsíčně růst o 13,8%
- Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců klesly o 4,9 % a meziročně o 16,2 %, průmysl meziměsíčně -0,4 %, meziročně +0,8 % - Indexy cen výrobců - listopad 2023
- Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců klesly o 4,9 % a meziročně o 16,2 %, průmysl meziměsíčně -0,4 %, meziročně +0,8 % - Indexy cen výrobců - listopad 2023
- ČR - průmysl v květnu meziměsíčně poklesl a meziročně výrazně rostl
- ČR - průmysl v květnu meziměsíčně poklesl a meziročně výrazně rostl
- ČR - průmysl v březnu meziročně rostl o 4,4%, meziměsíčně klesl o 0,4%
- ČR - průmysl v prosinci meziměsíčně mírně rostl, meziročně po očištění klesl. Hodnota nových zakázek se snižuje
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Ali Daylami, BITmarkets