Proventus Finance a.s. (Proventus Finance a.s.)
Akcie ve světě  |  08.11.2004 10:19:44

Proventus Finance - souhrn týdne 1. - 5.11. na trzích USA


Zprávy z USA

 

Týden od 1. do 5. listopadu byl pro akciové trhy opravdu výjimečný. Rally z amerických trhů se přelilo do celého světa. Dow Jones Industrial average posílil o 3,6%, Nasdaq Composite a S&P 500 o 3,2%. A to vše díky konci volebního napětí. Bushovo znovuzvolení, pokles cen ropy a páteční velmi silná zpráva o vývoji zaměstnanostiUSA byla hlavními motory dlouho očekávaného rally.

 

Makroekonomická čísla

Podle zprávy amerického ministerstva obchodu vzrostly v září výdaje amerických spotřebitelů o 0,6%, přesně v souladu s očekáváním ekonomů. Osobní příjmy vzrostly o 0,2%, očekávaná hodnota růstu byla o 0,1 procentního bodu vyšší. Cenový index spotřebních výdajů (PCE) za poslední rok vzrostl o 0,2%, jádrový PCE pak o 1,5%.

Americké výdaje na stavební projekty zůstaly v září na stejné úrovni poté, co v srpnu vzrostly o 0,9%. Ekonomové předpokládali, že výdaje vzrostou o 0,5%. Růst stavebních výdajů za srpen byl zrevidován z původních 0,8%. Říjen se stal po sedmi měsících prvním obdobím, kdy stavební výdaje nevzrostly.

Výrobní sektor Spojených států v říjnu expandoval již osmnáctý měsíc řadě. Důkaz o tom přináší hodnota indexu ISM manufacturing 56,8%. Všechny hodnoty tohoto indexu nad 50% znamenají expanzi sektoru. Říjnová hodnota je však nižší než zářijových 58,5% a hlavně nižší než odhady ekonomů, ty se pohybovaly okolo 58,9%.

Počet továrních zakázek klesl v září o 0,4% a následoval tak 0,3%-ní pokles za srpen. Ekonomové naopak předpokládali, že tovární zakázky o 0,4% vzrostou. Počet nových objednávek klesl dva měsíce v řadě poprvé od  roku 2002. Stejně jako v srpnu stály za tímto poklesem zejména zakázky na dopravní prostředky.

Obchodní aktivita v oblasti služeb v říjnu v USA opět expandovala. Hodnota indexu ISM Non-manufacturing je za tento měsíc 59,8%. Předpoklady ekonomů se pohybovaly okolo 57,5%. Všechny hodnoty indexu nad 50% znamenají expanzi.

Produktivita amerických firem vzrostla ve třetím čtvrtletí anualizovaně o 1,9%. Ekonomové předpokládali růst o 0,4 procentního bodu nižší. Navíc byla výrazně zrevidována míra růstu produktivity za druhé čtvrtletí z 2,5 na 3,9%.

Stejně jako každý čtvrtek byla ohlášena hodnota jobless claims udávající počet lidí, kteří si v uplynulém týdnu šli poprvé žádat o podporu v nezaměstnanosti. V týdnu od 18. do 22. října tak učinilo celkem 332 000 lidí, což je oproti minulému týdnu o 19 000 lidí méně.

Americká ekonomika vytvořila podle zprávy ministerstva práce v uplynulém měsíci celkem 337 000 nových pracovních míst. Tento počet tak téměř dvojnásobně překročil odhady ekonomů, které se pohybovaly okolo hodnoty 175 000. Zrevidována byla rovněž hodnota za září, z 96 000 na 139 000 nových pracovních míst. Růst nezaměstnanosti o 0,1 procentního bodu na 5,5% na pozitivní síle páteční zprávy nijak neubral.

 

Další významné zprávy uplynulého týdne

 Výrobce elektronických komponentů, Vishay Intertechnology (VSH), oznámil zisk za třetí čtvrtletí ve výši 22,1 milionů dolarů (13 centů na akcii). Ve stejném období před rokem jeho zisk byl o celých 15 milionů (9 centů na akcii) nižší. Tržby oproti třetímu čtvrtletí roku 2003 vzrostly o 10% na 584,3 milionů. Průměrné odhady analytiků se pohybovaly přesně na ohlášené úrovni 13 centů na akcii. Společnost však oznámila, že výsledky neodpovídají dřívějším odhadům, což mají údajně na svědomí zhoršující se ekonomické podmínky.

Společnost Qualcomm (QCOM)ve středu po uzavření trhů sdělila, že čistý zisk za čtvrté fiskální čtvrtletí činí 393 milionů dolarů, což je 23 centů na akcii. Po odečtení jednorázových položek a výsledků investiční části vydělala firma 29 centů na akcii, což je v souladu s očekáváními analytiků. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 28% a dosáhly hodnoty 1,1 miliardy dolarů. Mezičtvrtletně tržby klesly o 17%. Za první čtvrtletí fiskálního roku 2005 očekává firma zisk mezi 24 a 26 centy na akcii. Wall Street očekával zisk 31 centů na akcii.

Fox Entertainment Group (FOX) ohlásil ve středu zisk za první čtvrtletí ve výši 320 milionů dolarů, tedy 33 centů na akcii, ve srovnání se ziskem 401 milionů dolarů dosaženým ve stejném období minulého roku. Tržby dosáhly hodnoty 2,89 miliardy dolarů ve srovnání s 2,76 miliardami v minulém roce. Mediální společnost citovala jako důvod nižšího zisku výdaje spojené s akvizicí DirectTV.

Mediální společnost News Corp. (NWS) vlastněná Rupertem Murdochem oznámila za první čtvrtletí zisk 536 milionů dolarů, což je 32 centů na ADR. Ve stejném období minulého roku vydělala firma 442 milionů dolarů. Tržby dosáhly cifry 5,19 miliardy dolarů, ve srovnání s 4,65 miliardami v roce 2003. Mediální gigant sdělil, že měl dvouciferný nárůst v jednotkách televizní a kabelové vysílání a vydavatelství.

Zbrojařská firma Lockheed Martin (LMT) ve středu oznámila, že byla vybrána Administrativou pro bezpečnost cestování na práci pro zlepšení detekčního systému bomb na amerických letištích. Tento projekt je financován vládním grantem ve výši 5,3 milionů dolarů.

Americký telekomunikační gigant SBC Communications Inc. (SBC) ve středu sdělil, že prodá 20,6 milionů akcií dánské telekomunikační firmy TDC A/S. Prodej bude proveden přes neveřejné umístění institucionálním investorům.

Merrill Lynch (MER) nadále věří, při znovuzvolení prezidenta Bushe, že FED zvýší svou klíčovou sazbu na svém dalším mítinku 10.listopadu a poté ponechá sazby na nezměněné úrovni po delší dobu, jelikož předpokládá zpomalení ekonomického růstu a růstu firemních ziskůroce 2005. Merrill ponechává odhad růstu HDP v příštím roce nezměněn na 3%, což je o jeden procentní bod pod současným růstem. Růst zisků se nadále očekává silný, ale v příštím roce by měl klesnout na 10% oproti 18%-nímu růstu v letošním roce. Hlavní ekonom pro Severní Ameriku David Rosenberg sdělil, že prezident Bush bude mít téměř nulovou flexibilitu, jak stimulovat ekonomiku.

Firma s největším obratem na světě, Wal-Mart Stores (WMT), Inc., sdělila, že zisk ve třetím fiskálním čtvrtletí by měl být na horní hranici dříve odhadovaného pásma 52-54 centů na akcii. Analytici očekávají zisk 52 centů na akcii. Vyšší než očekávaná hrubá zisková marže pomohla zneutralizovat nižší prodeje. Říjnové prodeje vzrostly meziročně o 2,8%. Celkové tržby za letošní rok vzrostly meziročně o 10% a dosáhly hodnoty 21,04 miliardy dolarů.

Stavební společnost Lennar Corp. (LEN) oznámila, že hurikány, které řádily v minulých měsících, výrazně snížily počet zakázek ve státě Florida (ta je domovským státem Lennar). Společnost s více než padesátiletou historií utrpěla ztráty z nižší produkce také v Las Vegas a v oblasti jižní Kalifornie. V souvislosti se zhoršenou finanční situací tak bude i nadále pokračovat ve snižování některých aktiv.

Finská Nokia (NOK) sdělila, že v příštím roce očekává nárůst trhu mobilních telefonů, co se prodaných jednotek týče, o 10%. Nokia očekává, že v roce 2006 překročí počet uživatelů 2 miliardy. CEO společnosti zároveň sdělil, že firma plánuje do konce roku 2006 snížit výdaje na výzkum a vývoj na 9 až 10% tržeb.

Verizon Wireless sdělil ve čtvrtek, že souhlasí s nákupem všech licencí od NextWave Telecom Inc.'s PCS za 3 miliardy dolarů. Licence budou převedeny nákupem NextWave Telecom, která pokračuje v dokončování své reorganizace. Verizon nebude vlastnit jiná aktiva než licence. Očekává se, že obchod bude uzavřen v polovině roku 2005. Verizon Wireless je společným podnikem Verizon Communications (VZ) a britského Vodafone (VOD).

Nvidia (NVDA) ohlásila za své třetí fiskální čtvrtletí čistý zisk 25,9 milionů dolarů, tedy 15 centů na akcii, při tržbách 515,6 milionů dolarů. Tržby dosáhly horní hranice dříve odhadovaného pásma. Během stejného období minulého roku vydělal výrobce grafických karet 4 centy na akcii, při tržbách 486,1 milionů dolarů. Analytici očekávali zisk 9 centů na akcii a tržby v hodnotě 509 milionů dolarů.

Federální vláda USA objednala objednala 75 milionů dóz nové vakcíny proti antraxu od firmy VaxGen (VXGN), aby zvýšila národní zásoby. Vláda zaplatí kalifornské společnosti 877,5 milionů dolarů. Tato objednávka poskytne dostatek vakcíny k ochraně 25 milionů američanů v případě biologických teroristických útoků, kde se objeví antrax a budou dostupné pouze v případě pohotovosti.

 

Devizové a komoditní trhy

Pokles cen ropy byl jedním z klíčových motorů akciového rally. Prosincový futures kontrakt na newyorském trhu zlevnil za uplynulý týden na 49,61 dolarů za barel. K poklesu ceny ropy přispěl zejména nárůst zásob americké ropy ohlášený ve středu.  Cena ropy od minulého pátku klesla celkem o 4,2% a cena zemního plynu dokonce o 8%.  Naopak vzrostly ceny platiny a zlata (o 2% resp. 1%).

růstem ceny zlata velmi úzce souvisí další propad amerického dolaru. Dolar začal opět oslabovat po Bushově zvolení. Zahraniční investoři se totiž obávají současných deficitů amerického státního rozpočtu a běžného účtu. V pátek dosáhl kurz EUR/USD nového rekordu 1,296. Částečně za tím stála slova německého kancléře, Gerharda Schröedera, který prohlásil, že bude tolerovat silné euro. Od 11. května již evropská měna vůči americké posílila o 9,6% a japonský jen asi o 8%.

 

Zprávy ze světa

Nezaměstnanost v oblasti eurozóny zůstala v září na stejné úrovni jako v srpnu – 8,9%. Srpnová hodnota však byla zrevidována směrem dolů z původních 9,0%. Ekonomové nezaměstnanost přesně ve výši, ve které byla oznámena.

Naopak německá nezaměstnanost opět vzrostla, když v říjnu dosáhla pětiletého maxima 10,7%.

Evropská centrální banka stejně jako Bank of England ponechala ve čtvrtek základní úrokové sazby nezměny. Hodnota klíčové evropské krátkodobé úrokové sazby zůstavá 2,0%. Hodnota britských sazeb zůstává 4.75%.Tyto zprávy pro vás vytváří Proventus Finance a.s.

.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

02.02.2005Proventus Finance - souhrn 1.2. na trzích USA Proventus Finance a.s. (Proventus Finance a.s.)
01.02.2005Proventus Finance - souhrn 31.1. na trzích USA Proventus Finance a.s. (Proventus Finance a.s.)
26.01.2005Proventus Finance - souhrn 25.1. na trzích USA Proventus Finance a.s. (Proventus Finance a.s.)
25.01.2005Proventus Finance - souhrn 24.1. na trzích USA Proventus Finance a.s. (Proventus Finance a.s.)
20.01.2005Proventus Finance - souhrn 19.1. na trzích USA Proventus Finance a.s. (Proventus Finance a.s.)Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688