Kurzy.cz

Silnice jsou plné výmolů: Co dělat, když nám díra zničí auto

Autor: TNBiz (TN.cz)
25.02.2013 14:09:10

Stav českých silnic je tristní. Citelné je to zejména teď, kdy mrazy už několikrát udeřily. Na cestách řidiče otravují staré i nové výmoly.

Katastrofální výmol se v posledních dnech objevil například na Jižní spojce směrem do Prahy před lanovým mostem. Díra v pravém pruhu komunikace dosahuje na délku hrozivý metr a půl a je 13 centimetrů hluboká.

Jenom za dnešní dopoledne si na tom místě zničilo kolo u auta minimálně pět řidičů. Jsou kvůli tomu neuvěřitelně naštvaní, protože na jedné z nejvytíženějších pražských komunikací je povolená rychlost 80 kilometrů v hodině a výmol není možné nijak předpovídat.

Situaci na českých silnicích se snaží změnit internetový projekt vymoly.cz. Tam je k nalezení unikátní mapa nejhorších výmolů v Česku. Mapu tvoří sami řidiči tak, že díru vyfotí a umístí ji na stránku. Přidají popisek a přidají ji do mapy.

Jak postupovat při nehodě vzniklé vlivem zničených silnic
 

• Zajistěte místo nehody. Ideální je zajistit místo nehody výstražným trojúhelníkem a obléci si výstražnou vestu. Trojúhelník umístěte v dostatečné vzdálenosti od nehody, nejméně 50 metrů.

• Zjistěte, zda je na silnici značka; Nerovnost na silnici, Práce na silnici a další. V případě, že místo bude označeno dopravní značkou, pravděpodobně vám pojišťovna ani správce komunikace nic nevyplatí. Pokud však úsek označený značkou nebude, zavolejte ihned policii.

• Zdokumentujte místo nehody. Pokud policii nezavoláte, vyfoťte výmol a poškození na vozidle z co nejvíce stran. Pořízená dokumentace vám poslouží při prokazování škody.

• Vyplňte formulář o nehodě. Každý účastník nehody je povinný (u nehody, která není nahlášena policii) sepsat záznam o dopravní nehodě, který se následně předává pojistiteli. Záznam musí obsahovat identifikační údaje místa a času nehody, účastníky, příčinu a průběh.

• Kontaktujte pojišťovnu a řiďte se jejími radami. Pokud máte vozidlo havarijně pojištěno, zkontaktujte nejdříve pojišťovnu, kde vám sdělí přesné informace jak postupovat.

• Pokud havarijní pojištění nemáte, opět vyfoťte místo výmolu, poškození vozidla a zjistěte jména a kontakty na svědky.

• Při vyšetřování pomůže i to, když vaše auto odtáhne odtahová služba rovnou do servisu, kde poškozené části vozidla nafotí, spraví a vystaví fakturu.

• Zjistěte vlastníka komunikace. Dálnice a rychlostní silnice spadají pod Ředitelství silnic a dálnic, ostatní komunikace jsou v majetku kraje či obce.

• Předložte správci komunikace své důkazy. Pro uplatnění škody zašlete vlastníkovi komunikace písemnou žádost. Žádost by měla obsahovat: údaje o místu nehody, způsobené škodě, technické údaje vozidla (VTP), vaše osobní údaje (ŘP), fotodokumentaci a doklad za opravu.

• V případě, že vlastník komunikace chybu a vámi hlášenou škodu neuzná, vymáhejte náhradu soudní cestou. Počítejte však s finančními náklady na soudní výdaje, které v případě neúspěchu budete muset uhradit.
 

{fucik_newsletter}

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.


Adresa článku: https://zpravy.kurzy.cz/347431-silnice-jsou-plne-vymolu-co-delat-kdyz-nam-dira-znici-auto/