Hypotéky  |  16.02.2021 12:29:04, aktualizováno 21.02.2021 09:05:00

Paušální daň může živnostníkům zkomplikovat cestu k hypotéce

Živnostníci využívající paušální daň nepodávají na finanční úřad daňová přiznání a nemusí ani evidovat příjmy a výdaje. Tato administrativní úleva může podnikatelům zkomplikovat cestu k hypotéce. Banky nyní hledají způsob, jak přistupovat k posuzování příjmů u živnostníků v paušálním režimu.

Letos poprvé se několik desítek tisíc drobných živnostníků přihlásilo k paušální dani. I když tato novinka na jedné straně snížila podnikatelům administrativní zátěž a v řadě případů přinesla i úsporu na dani z příjmu a platbách sociálního i zdravotního pojištění, na straně druhé jim může v následujících letech zkomplikovat cestu k hypotéce. „Banky mají ze zákona povinnost posoudit úvěruschopnost zájemce o hypotéku. V případě podnikatelů sledují výši příjmů v daňovém přiznání za jedno nebo i více posledních zdaňovacích období. Živnostníkům uplatňujícím daňový paušál ovšem odpadá povinnost podávat daňové přiznání a rovněž jakkoliv evidovat příjmy a výdaje. V současné době banky hledají cestu, jak budou příjmy u těchto žadatelů posuzovat,“ popisuje aktuální situaci Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

Živnostníci platící paušální daň by měli žádat o hypotéku co nejdříve

Pokud živnostník vstoupil do režimu paušální daně a uvažuje o hypotéce, neměl by s podáním žádosti příliš dlouho otálet. Přinejmenším ještě letos si vystačí s daňovým přiznáním za rok 2020, které měl povinnost naposledy podat. Veronika Hegrová k tomu dodává: „Lze očekávat, že banky budou akceptovat letos podaná daňová přiznání až do podání dalšího daňového přiznání za rok 2021, tedy dle standardní situace do konce března 2022. U živnostníků, kteří využívají služeb daňového poradce, to tedy může být až do 30. června 2022. Přístup jednotlivých bank se ovšem může lišit.“

Evidence příjmů a výdajů není povinná, ale může se hodit

Zákon o daních z příjmů neukládá živnostníkům v paušálním režimu povinnost vést jakoukoliv kontrolní evidenci. I přesto je ale důležité průběžně evidovat příjmy a sledovat, zda jejich souhrn ve zdaňovacím období nepřekročí hranici jednoho milionu korun. Pokud se totiž příjmy ze samostatné výdělečné činnosti dostanou nad tuto částku, musí se živnostník z paušální daně odhlásit, danit standardně a podat daňové přiznání. Tato povinnost podnikatelům vzniká i tehdy, pokud se například v průběhu roku stanou plátci DPH nebo společníky veřejné obchodní společností.

Banky sledují i příjmy na účtu zájemce o hypotéku

Daňové přiznání nemusí být jediným dokumentem prokazujícím příjmy živnostníka. Mnohé banky totiž u podnikatelů i nyní při hodnocení jejich bonity přihlíží k příjmům a výdajům na bankovním účtu. „U podnikatelů přistupují banky k žádosti o hypotéku individuálně. Kromě daňových přiznání se velmi často zajímají o čisté příjmy po zaplacení daní. Pokud má živnostník stabilní, transparentní a dostatečně vysoké příjmy, se získáním hypotéky by neměl mít problém ani při uplatnění nového paušálního režimu daně. Kdo chce mít ale i v roce 2022 „jistotu“ uznání příjmu za rok 2021, doporučují nyní banky danit jako doposud, tedy neuplatňovat paušální daň,“ dodává Veronika Hegrová.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články k hypotékám









Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688