DEN ARCHITEKTURY zve příští víkend na 210 akcí v 67 místech

Jana Brožková, 19.9.2017
Den Architektury již příští týden, o víkendu 30. 9. a 1.10. Od Plzně po Ostravu, od Liberce po Český Krumlov či Hodonín – Den Architektury již příští týden, o víkendu 30. 9. a 1.10., zve širokou veřejnost v téměř 70 městech a obcích po celé České republice na bohatý program: přes 200 architektů a odborníků v rolích průvodců přichystalo na 210 akcí. Komentované procházky poodhalí zapomenutou historii míst, jež denně míjíme, umožní nahlédnout do budoucnosti měst a jejich částí i podívat se na své okolí zcela novýma očima. Účastníci budou moci prozkoumat tajemné i opomíjené stavby, poznat blíže veřejnosti nepřístupné architektonické skvosty i nahlédnout do útrob nejmodernějších staveb, které tvoří současnou tvář metropolí. Řada procházek po celé republice také povede po nominovaných objektech na letošní Českou cenu za architekturu. Na programu jsou lety i výlety, prohlídky, plavby, cyklovyjíždky, besedy či filmové projekce – většina programu je pro veřejnost opět zdarma.

Letošní podtitul festivalu „Voda, lidé, města“ se jako hlavní tematická linie vine celým programem. Zájemci se například mohou při plavbě parníku dozvědět více o architektuře a budovách pražských nábřeží a náplavek, jedinečný zážitek nabídne výlet lodí po Vltavské vodní cestě a komorách mezi Lannovou loděnicí a Hlubokou nad Vltavou, všechny milovníky vody i architektury potěší možnost nahlédnout do unikátního Vodního domu v Hulicích. Zajímavé informace z historie, urbanismu i industriální romantiky nabídne procházka s příznačným názvem Vodama industriálníma Brnama.

Na industriální architekturu se zaměří mimo jiné na severu Čech, kde se vydají po stopách textilních gigantů po továrnách rodin Priebschů ve Smržovce a Wolfů v Tanvaldu, Ostrava provede po jedinečném areálu Dolních Vítkovic a Jihlava otevře brány bývalého obilního skladiště z 20. let. V Nové Pace budou obdivovat funkcionalismus, České Budějovice ukážou, že i socialistická architektura může být kvalitní, a Zlín nabídne výlet po sakrální architektuře.

Procházky či přednášky budou probíhat na některých místech již od 28. září do 5. října, ale první akce vypukne již ve středu 20. září. V kině Světozor proběhne festivalový warm-up, který nabídne českou premiéru oceňovaného dokumentu REM o jednom z nejslavnějších architektů současnosti Remu Koolhaasovi. Projekce je v současnosti zcela vyprodána, pro velký úspěch uvažují organizátoři o přidání další projekce v termínu 24. října.

Většina akcí v rámci dne architektury je přístupná zdarma, výjimkou jsou například unikátní Plavby parníkem za architekturou v Praze a vyhlídkové a tandemové lety ve Žďáru nad Sázavou. Podrobný program celostátního festivalu Den architektury 2017 v jednotlivých městech v ČR i na Slovensku je k dispozici na www.denarchitektury.cz. Vstupenky na placené prohlídky na https://goout.net/cs/umelci/den-architektury/toqvf/.

Voda, lidé, města

Známe je, míjíme je denně, ale co vše o nich vlastně víme? Den Architektury nabídne možnost prozkoumat známou Engelovu vodárnu v Podolí, procházky po Libeňském ostrově či po stopách karlínských vod. Stejně tak budou pro mnohé překvapivé informace o zaniklých pražských lázních.

Ve Vimperku se seznámí s pozoruhodnou historií zámeckých vodních a kanalizačních systémů, netradiční cesty vody z nádrže Jordán do města včetně exkurze k její spodní výpusti i atraktivní přívozy a průchod potrubím nabídnou organizátoři v Táboře. Zaujmou také protipovodňová opatření v Olomouci, pro festival speciálně vytvořená „mapa vody“ v Pardubicích, čistírna odpadních vod v Písku, plavecký bazén v Prachaticích i fenomén Jizery v Turnově. Kolem Chvojkových říčních lázní v Černošicích se projedou zájemci na loďkách, bohatý program v Děčíně bude zahrnovat i projížďku historickým motorovým vlakem.

Hurá dovnitř!

Se Dnem architektury se lidé opět podívají do míst, která zůstávají v průběhu let lidem spíše nepřístupná. Oblíbený program Hurá dovnitř! otevře dveře kubistických vil na Rašínově nábřeží v Praze, budovu ústředí banky ČSOB od významného architekta Josefa Pleskota, hasičské stanice či Hradčanské paláce. Mezi další lákadla bude jistě patřit palác Langhans, klášter sv. Anežky České nebo vzducholoď Gulliver nad Centrem DOX.

Nejen v hlavním městě se lidé budou procházet jindy zavřenými budovami. Brno otevře dveře Místodržitelského paláce či nedávno dokončené výškové budovy Dorn, Děčín provede vilou Waldstein od Josefa Mockera a Kouty nad Desnou zavedou návštěvníky do nitra jednoho z největších divů ČRvodní elektrárny Dlouhé stráně. První společné dílo manželů Machoninových DKO v Jihlavě představí přímo rodina těchto slavných architektů. Slavonice nabídnou prohlídku části jinak nepřístupného slavonického podzemí. Možnost ztišení se nabídne prostor nejnovějšího kostelu v Sazovicích s architektem Markem Janem Štěpánem. Lidé si budou moci prohlédnout mimořádné interiéry vil v Liberci, historické stavby včetně dřevěné zvonice na hřbitově v Lomnici nad Popelkou, vlakové nádraží a jeho osud v Bystřici nad Hostýnem a mnohé další stavby.

Mezinárodní festival FILM A ARCHITEKTURA

Již tradiční součástí je mezinárodní festival filmů o architektuře a urbanismu FILMA A ARCHITEKTURA, který letos nabídne filmy o významných architektech i aktuální témata problematiky měst nejen v Praze, ale v Brně a dalších městech. Vybrané snímky osobně uvede neúnavný propagátor architektury Adam Gebrian.

Přehled míst konání: 65 měst v ČR, 2 města na Slovensku
Černošice, Červený Kostelec, Benešov, Bílovec, Bohuslavice u Zlína, Brno, Bystřice pod Hostýnem, Bratislava, Čejkovice, Cvikov, Český Dub, České Budějovice, Český Krumlov, Dub, Havířov, Hodonín, Holešov, Hulice, Hradec Králové, Cheb, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Javorník, Jičín, Jihlava, Kamenický Šenov, Kolín, Kutná Hora, Liberec, Lidice, Lomnice nad Popelkou, Lysá nad Labem, Mělník, Mnichovo Hradiště, Most, Náchod, Nová Paka, Nový Jičín, Nymburk, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Piešťany, Písek, Plzeň, Praha, Prachatice, Prostějov, Přerov, Rožnov pod Radhoštěm, Řevnice, Sazovice, Satalice, Slavonice, Smržovka, Šumperk, Tábor, Třebíč, Turnov, Týn nad Vltavou, Valašské Meziříčí, Veselí nad Lužnicí, Vimperk, Volyně, Vrané nad Vltavou, Vratislavice nad Nisou, Vysoké Mýto, Žďár nad Sázavou, Zlín.

__________________________________________________________________________________

Spolek KRUH pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře a do České republiky přivedl stovky výjimečných architektů a architektek z celého světa. Cílem diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě široké veřejnosti. Od roku 2011 pořádá festival Den architektury, kdy stovky architektů, teoretiků, historiků a mnohých dalších provázejí tisíce zájemců z řad veřejnosti po vybraných místech po celé republice. Zakladatelka festivalu architektka Marcela Steinbachová získala v loňském roce za popularizaci tohoto oboru široké veřejnosti titul Architekt roku. Kruh v čele s Marcelou Steinbachovou získal v roce 2016 také cenu České komory Architektů za Výjimečný počin.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie



Články Stavba