Research (Česká spořitelna)
Investice  |  21.06.2017 10:15:09

ČNB má zbraně na krocení hypoték už teď

V čerstvě vydané Zprávě o finanční stabilitě ČNB neskrývá obavu, že novela zákona o ČNB – vkládající do rukou regulátora nové pravomoci na omezování boomu hypoték – parlamentem v nejbližších měsících neprojde. Tato obava se teď přeměnila téměř v jistotu: novela ještě neprošla ani druhým čtením a není zařazena na program nejbližší schůze sněmovny.

Do voleb se tak schválení novely takřka jistě nestihne. Snaha zalíbit se za každou cenu voličům snad v hlavách politiků po volbách na přechodnou dobu ustoupí do pozadí, a tudíž pak bude šance na schválení asi větší.

Znamená to, že do té doby bude ČNB bezbranná a nezbude jí než doufat v to, že banky budou respektovat její nezávazná doporučení? To by byl věru neveselý obrázek. Samotná ČNB totiž v uvedené Zprávě bez obalu a dokonce v konkrétních číslech přiznala, že český bankovní sektor její dosavadní doporučení na poli poskytování hypoték poslouchal jen částečně, přičemž tato míra poslušnosti je tím menší, čím přísnější část doporučení budeme zkoumat.

V grafu vpravo je vidět, že nových hypoték s LTV mezi 90 % a 100 % (modrá klesající čára se značkami) poskytovaly banky méně, než činil od léta 2015 doporučený limit (modrá vodorovná čára bez značek).

Naproti tomu banky poskytovaly nové hypotéky s LTV přes 100 % i řadu měsíců poté, co jim ČNB (také v létě 2015) doporučila s tím přestat. Podobně je jistá neposlušnost zjevná u obou limitů (zelené a fialové čáry) platných od podzimu 2016. Trend sice je směrem k plnění, ale o vzorné poslušnosti se mluvit nedá.

Navíc ČNB upozorňuje, že se často neplní požadavek ČNB v oblasti dofinancování: namísto aby dlužníci část ceny nemovitosti nepokrytou hypotékou platili ze svého, obcházejí limit LTV tím, že si berou úvěr (třeba spotřebitelský nebo ze stavebního spoření) i na tuto část.

Naštěstí pro ČNB není její síla závislá jen na prosazení novely zmíněného zákona. Ve skutečnosti může ČNB proti případnému pokračujícímu boomu hypoték bojovat buď plošným útokem v podobě navyšování proticyklické kapitálové rezervy (tu ostatně ČNB před pár dny zvýšila), nebo cíleným útokem v podobě navyšování požadavků na kapitál dané banky tím víc, čím tato banka poskytuje více riskantních hypoték. První cesta je rychlejší, jednodušší a transparentnější, druhá je zase z hlediska naplnění účelu mnohem efektivnější.

       

Teoreticky existuje samozřejmě i možnost bojovat s přehříváním nemovitostního trhu skrze zvyšování měnověpolitických úrokových sazeb. Tuto cestu ale Mora ve výše zmíněném rozhovoru zcela správně odmítl. Z mého pohledu je to s hypotéčním trhem podobné jako s jídlem: pokud chceme, aby se nezkazilo, nemusíme kvůli tomu nutně chladit celou domácnost.

Michal Skořepa


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688