Research (Conseq)
Investice  |  20.06.2017 16:48:09

Pasivně agresivní FED


Na poslední zasedání FEDu trhy příliš nereagovaly, což může budit dojem, že se vlastně nic nestalo. Přitom opak je pravdou: červnové zasedání bylo začátkem definitivního konce pokrizové éry. Navíc nám FED sdělil, že už v rozhodování nebude klást tolik důrazu na data. Obě změny jsou významné. 

FED dlouho opakoval, že se v rozhodování řídí příchozími daty. Na svém červnovém zasedání však bez uzardění podruhé v letošním roce zvýšil sazby, a to přesto, že jádrová inflace v posledních měsících klesla nejníže (1,5 %) od prosince 2015, data z reálné ekonomiky (růst v 1Q17, nedávné maloobchodní tržby apod.) byla zklamáním, a že nejníže od prezidentských voleb klesla (tržní) inflační očekávání. Jedinými pozitivními daty v poslední době tak byla data z trhu práce, a to FEDu evidentně stačilo. Tedy společně se snahou ochránit svou kredibilitu nahlodanou tím, že v posledních letech prognózoval růst sazeb, ze kterého pak moc nebylo.

 

Ještě důležitějším než zmírnění váhy aktuálních dat v rozhodování bylo ohlášení detailů plánu normalizace rozvahy. Rozvaha FEDu totiž díky pokrizovým opatřením a několika kolům kvantitativního uvolňování nabobtnala až na současných 4500 mld. USD a FED se rozhodl, že je čas s tím něco dělat. Přístup, který zvolil, je něco mezi pasivitou a agresivitou: pasivní je to, že FED nezačne dluhopisy ze svého portfolia přímo prodávat, ale pouze přestane prostředky reinvestovat. Agresivní je jak časování (proč teď?), tak rozsah - u vládních dluhopisů se FED chce relativně rychle dostat na tempo poklesu bilance o 30 mld. USD / měsíčně, u MBS pak na 20 mld. Kdy ke spuštění tohoto plánu dojde, je zatím nejisté, vzhledem k detailnosti však zřejmě brzy.

 

Ačkoliv to nejsou malé změny, trhy si jich skoro nevšímají a po krátké době se tak zase otevírá mezera mezi agresivními očekáváními FEDu a očekáváními trhu. Vzhledem k posledním deseti letům bych si však znovu tipnul, že i tentokrát bude blíž realitě trh. Ten dluhopisový, kde jsou dlouhé výnosy na sedmiměsíčním minimu, si o potřebnosti agresivní pasivity myslí své.

 
Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a.s.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688