Radek Stolář
(Kurzy.cz)
Daně a účetnictví  |  23.05.2017 14:57:26

Svěřenským fondům končí dvojí zdanění

Novela zákona o daních z příjmů, kterou již podepsal prezident České republiky, ovlivní mimo jiné také daňový režim svěřenských fondů. Podle nové právní úpravy bude dividenda od dceřiné společnosti osvobozena od zdanění.

"Jedná se o velmi pozitivní krok pro českou ekonomiku, neboť pomůže zabránit v současnosti bohužel běžné situaci, kdy jsou podniky zničeny při přechodu z jedné generace na druhou," říká James Turnbull z Asociace pro podporu a rozvoj svěřenských fondů (APRSF), podle kterého se tím otevírá zcela nová cesta pro správu rodinných firem skrze svěřenské fondy a velké možnosti při plánování nástupnictví, tedy předávání rodinných podniků na další generace.

Nově bude možné osvobodit dividendy přijaté svěřenským fondem za předpokladu, že dceřiná společnost vyplácející dividendy bude mít právní formu společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti nebo družstva, bude rezidentem Evropské unie, Švýcarska, Norska, Islandu či Lichtenštejnska a svěřenský fond v ní bude držet podíl, resp. akcie v minimální výši 10 % na základním kapitálu po dobu alespoň 12 měsíců. „Stejně jako u „běžných“ společností přitom bude i pro svěřenský fond platit, že roční dobu držby lze splnit i dodatečně,“ vysvětluje Zuzana Hrubá, daňová poradkyně a partnerka společnosti Schaffer & Partner .

Osvobození nebude možné využít na výplaty podílu na zisku ze svěřenského fondu beneficientům. Zjednodušeně řečeno, pokud dividendy plynou například rodinným příslušníkům, pak tyto od daně osvobozeny nebudou. „Osvobození od daně se totiž týká pouze výplat dividend mezi mateřskou a dceřinou společností, resp. svěřenským fondem. Výplata dividend na fyzické osoby se nadále zdaňuje srážkovou daní,“ dodává Hrubá ze Schaffer & Partner.

V rámci výše uvedené novely bude rovněž nově u příjemce plnění ze svěřenského fondu (které nepodléhalo zdanění daní z příjmů) vyloučeno z daňového odepisování. „To znamená, že takto nabytý majetek (pokud jeho nabytí nepodléhalo zdanění), nebude moci obmyšlený dále daňově odepisovat,“ říká James Turnbull z APRSF.

Obdobný režim jako pro svěřenské fondy se zavádí i pro rodinné fundace, které slouží k podpoře zakladatele nebo osob blízkých zakladateli, nebo jejichž činnost směřuje k podpoře zakladatele nebo osob blízkých zakladateli.

Novinka týkající se zdanění svěřenských fondů nabyde účinnosti pravděpodobně ještě letos, nejpozději počátkem příštího roku. "Co se týká úpravy danění svěřenských fondů, pak již nic nebrání jejich využití ke správě obchodních podílů, pokud si vkladatelé počkají s výplatou dividend do doby, než zákon nabyde účinnosti," doplňuje James Turnbull z APRSF.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Daně a účetnictví:

04.04.2024  Daňová podpora výzkumu a vývoje - 2022 ČSÚ (ČSÚ)
02.04.2024  Kdo se musí registrovat k FATCA? JUDr. Lumír Schejbal (SCHEJBAL&PARTNERS)
28.03.2024  Musí OSVČ skutečně podat přiznání vždy datovou schránkou? Tisková zpráva (Tisková zpráva)




?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688