Patria (Patria Finance)
Investice  |  19.05.2017 07:23:28

Kdo nakonec odnese snižování vládních dluhů?

V řadě vyspělých zemí dosáhlo zadlužení veřejného sektoru velmi vysokých úrovní. Týká se to Spojených států, Velké Británie, Francie, Španělska, Itálie, Japonska a dalších. Vývoj poměru veřejného dluhu k nominálnímu produktu u jmenovaných zemí shrnuje obrázek:

 

Pokud má zadlužení klesnout, musíme si vybrat jeden ze tří způsobů, jak toho dosáhnout. Prvním z nich je restriktivní fiskální politika. Touto cestou se vydalo Německo. Druhý způsob spočívá v udržování dlouhodobých sazeb pod tempem nominálního růstu ekonomiky, a to po mnoho let. Tato situace nyní panuje ve Spojených státech, Velké Británii, Německu, Francii, Španělsku i Japonsku. Poslední možnost představuje restrukturalizace vládního dluhu, což je metoda, která byla zvolena v případě Řecka.

Žádná jiná cesta pro snížení míry zadlužení veřejného sektoru neexistuje. Pokud se podíváme na výše zmíněné způsoby, zjistíme, že ve všech případech jde v podstatě o nějakou formu zdanění. Restriktivní fiskální politika je prováděna buď snížením vládních výdajů či zvýšením daňové zátěže. V Německu došlo po poslední finanční krizi ke kombinaci obojího a dochází tak ke zdanění celé populace, která trpí nižšími vládními výdaji a zároveň zvýšením daní.

Pokud v dané ekonomice leží dlouhodobé sazby pod tempem nominálního růstu, dochází k určité formě zdanění držitelů obligací. Často se v této souvislosti hovoří o inflační dani, ale to není nejvhodnější výraz, protože ve skutečnosti záleží na zmíněném rozdílu mezi sazbami a růstem. Restrukturalizace dluhů pak samozřejmě znamená okamžité zdanění věřitelů.

V principu jde tedy o volbu mezi zdaněním celé populace, či jen držitelů obligací. A o rozhodnutí, zda je lepší pomalé a dlouhodobé zdanění, či naopak zdanění šokové, které vede k rychlému odstranění problému a umožňuje normalizaci monetární politiky, která již nemusí držet sazby na mimořádně nízkých úrovních.

(Zdroj: Natixis)

 

 

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Út 12:00  Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté Ing. Vladimír Pikora, Ph.D. (Dluhopisomat)
Út 11:08  Graf dne - US100 (23.04.2024) X-Trade Brokers (XTB)
Út 11:07  SAP: Výsledky celkově v souladu s projekcemi Research (J&T BANKA)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688