Ekonomický deník (Ekonomický deník)
Investice  |  29.03.2017 17:30:41

Komu prospívají miliardové dotace na zaměstnávání postižených?

Ministerstvo práce přispívá na mzdy podnikům, ve kterých převažují postižení lidé. Podle Nejvyšší kontrolního úřadu tak udržuje v chodu chráněné dílny, místo aby peníze pomáhaly potřebným k lepší integraci do většinové společnosti. Ministerstvo letos pošle zaměstnavatelům další miliardy korun, ale zároveň navrhuje změny.

Zdraví lidé mohou při hledání práce narazit na nečekaný problém. Najdou volnou pozici, pro kterou mají všechny profesní předpoklady a dostatečnou motivaci, ale při výběrovém řízení neuspějí – protože nejsou zdravotně postižení. “Přijmeme uklízečku/hlídače/dělníka – pouze OZP,” píšou některé firmy na inzertním portálu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), kde existuje dokonce speciální kategorie pro “osoby se zdravotním postižením”.

Proč firma nabídne místo raději invalidovi, než výkonnějšímu zájemci? Důvodem většinou není pouze dobročinnost, ale především státní dotace na zaměstnávání osob se zdravotním postižením (OZP). Úřad práce totiž podle zákona podporuje podniky, kde více než polovinu personálu tvoří právě potřební: Jejich místa dotuje částkou ve výši 75 % mzdových nákladů (včetně sociálních a zdravotních odvodů), většinou však na jednu měsíční výplatu nepřispěje částkou vyšší než 8 800 nebo 5 000 (podle druhu postižení).

Z hlediska finančního kalkulu je tedy logické, že některé firmy hledají “pouze OZP” a přitom nabízejí velmi nízké ohodnocení, často na hranici minimální mzdy. Je rovněž pochopitelné, když stát zkouší integrovat zdravotně postižené občany, kteří mají obvykle těžší život, než zdravý člověk. Ale plní současný systém svůj vytyčený účel?

Jenom menšina prostředků pomáhá ke skutečné integraci

V letech 20102015 vydalo ministerstvo na zaměstnávání postižených lidí téměř 22,4 miliardy korun (což jsou zhruba výdaje Technologické agentury ČR). Přitom 96 % prostředků (skoro 21,5 miliardy ) proudilo právě do podniků, kde potřební tvoří více než polovinu personálu, na takzvaný chráněný trh práce.

“Ministerstvo tak podporuje především vznik nových zaměstnavatelů, kteří se specializují na zaměstnávání OZP. Jedním z hlavních cílů politiky zaměstnanosti je ale vyšší integrace lidí s postižením do majoritní společnosti, a tedy jejich přístup na volný trh práce,” konstatuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který čísla zveřejnil po analýze necelé pětiny utracených prostředků.

Kdyby se díky dotovaným kurzům a pomůckám dostávali vozíčkáři, hluchoněmí nebo nevidomí do zdravých pracovních kolektivů, kde by měli radost, že dokážou přispět je společnému dílu a vydělají sami na sebe, těžko bychom mohli něco namítat. “Podpora zaměřená na volný trh práce ale byla jen okrajová. Nepodařilo se také snížit podíl uchazečů o práci se zdravotním postižením na celkovém počtu nezaměstnaných. MPSV ani Úřad práce navíc oblast zaměstnávání OZP dostatečně nekontrolovaly,” pokračuje NKÚ.

Zákon o zaměstnanosti (č. 435/2004 Sb.) přitom ukládá středním a velkým firmám (nad 25 zaměstnanců s pracovní smlouvou), aby měly mezi personálem aspoň 4 % postižených osob. Pokud podmínku nesplní, mohou jako náhradu zaplatit “odpustek” do státního rozpočtu, anebo udělat tržbu chráněným dílnám. Tady ale kontrolní úřad objevil zajímavou kličku: Chráněné dílny většinou neposkytují jenom svoje zboží nebo služby, nýbrž spíše přeprodávají dodávky od “zdravých firem”. Kontrolní úřad konstatuje, že tato praxe “neslouží svému účelu”.

Ministerstvo připravilo a vláda přijala novelu zákona

Existují některé chráněné dílny jenom proto, aby účelově nasávaly státní podporu, aniž by integrovaly zdravotně postižené občany do většinové společnosti, nebo jim aspoň umožňovaly tvůrčí vyžití? MPSV letos podle zákona o státním rozpočtu (č. 457/2016 Sb.) plánuje utratit další 4,9 miliardy korun, ale taky připravilo novelu zákona, kterou již přijala vláda. Mezi navrhovanými novinkami je například pravidlo, aby dotovaný zaměstnavatel předkládal pravidelnou roční zprávu o své činnosti.

„Chceme, aby do systému podpory chráněného trhu práce vstoupili jen takoví zaměstnavatelé, kteří budou řádně prověřeni a kteří nebudou zneužívat státem poskytovanou podporu,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Titulní stránka inzertního portálu s nabídkami zaměstnání, který provozuje MPSV. Odkaz na volná místa pro OZP byl červeně zvýrazněn autorem tohoto článku.
Náhodně vybraná ukázka jednoho z inzerátů na portálu MPSV. Nadpis a mzda byly červeně zvýrazněny autorem tohoto článku.

Petr Woff


Ekonomický deník přináší zpravodajství, analýzy a komentáře ze světa ekonomiky a technologií.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688