Patria (Patria Finance)
Investice  |  02.02.2017 06:48:24

Než začneme s fiskální expanzí, měli bychom se podívat na Japonsko

V současné době se začíná stále častěji objevovat volání po expanzivní fiskální politice. Ovšem pokaždé, když takové hlasy zazní, bychom se měli nejdříve podívat na Japonsko. V této zemi byla totiž sledována velmi expanzivní fiskální politika již od počátku devadesátých let. Přesto je ale růst japonské ekonomiky stále utlumený a potenciální růst se snižuje. V této zemi také nadále přetrvává nadbytek úspor a dochází k hromadění veřejných dluhů. Roste tudíž riziko vážné finanční krize v případě, že by mělo dojít k růstu sazeb.

Následující graf ukazuje vývoj fiskálních deficitů japonské vlády a míru úspor soukromého sektoru. Fiskální deficity se prohlubovaly až do přelomu tisíciletí, kdy se pohybovaly kolem 10 % HDP. Poté nastal jejich pokles, i když stále dosahují relativně vysokých hodnot. Rovněž míra úspor soukromého sektoru se i přes pokles posledních zhruba dvaceti let stále drží na vysokých úrovních.

 



O potřebě fiskální expanze nyní hovoří například MMF, OECD či Evropská komise. Příklad Japonska ale ukazuje, že veřejné investice nevedou k růstu produktivity v případě, když nejsou pečlivě vybírány a zacíleny (v Japonsku proběhla řada neefektivních investic do infrastruktury). Expanzivní fiskální politika kombinovaná s monetární stimulací pak nevede k ekonomickému oživení v případě, kdy ekonomiku brzdí strukturální problémy. V Japonsku je na poptávkové straně ekonomiky takovým problémem rozdělení příjmů ve společnosti, které je nevýhodné pro zaměstnance. Na nabídkové straně ekonomiky jde zejména o zpomalení technologického pokroku.

Nesoulad mezi vývojem mezd a produktivity v japonské ekonomice popisuje další obrázek. Mezera mezi mzdami a produktivitou se začala otevírat na konci devadesátých let a od té doby se neustále prohlubuje:

 



Měli bychom tedy mít na paměti i to, že v Japonsku nikdy nedošlo k tomu, že by fiskální expanze vedla k ekonomickému oživení, které by obratem umožnilo splácení vyšších fiskálních deficitů.

(Zdroj: Natixis)


Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688