Ekonomický deník (Ekonomický deník)
Investice  |  20.01.2017 06:00:43

Energetické burzy hlásí rekordní rok 2016

Spotřeba elektřiny dlouhodobě stagnuje, ale velké obchody přibývají. Evropská energetická burza vloni zaznamenala nárůst o 46 %, rekord zažila také Praha.

Díky zatepleným budovám a účinnějším spotřebičům stagnuje poptávka po elektřině. V celé České republice se spotřebuje kolem 70 terawatthodin ročně (pokud počítáme i provoz přečerpávacích vodních elektráren a ztráty při přenosu, respektive distribuci), přičemž dosavadní rekord padl v roce 2008. Ale obchodované energie naopak výrazně přibývá, tedy alespoň účetně na velkých trzích.

European Energy Exchange AG (Evropská energetická burza – EEX) v německém Lipsku za rok 2016 vykázala celkem 4 455,6 TWh prodané a nakoupené elektřiny, což znamená meziroční nárůst o 45,6 %. Započítala přitom i bilanci svých několika dcer, včetně pražské Power Exchange Central Europe, a.s. (Středoevropská energetická burza – PXE), kterou od loňska majoritně vlastní.

Přibývají dlouhodobé i krátkodobé obchody

Také samotná PXE hlásí rekordní objem loňských obchodů s elektřinou: 30,37 TWh. Zatímco německá matka organizuje transakce, které končí dodávkou obvykle na území západoevropských států (většinou v Německu, podstatně méně ve Francii, Itálii a dalších zemích), česká dcera pokrývá východnější teritorium (ČR, Maďarsko, Polsko, Slovensko, Rumunsko). Na jmenovaných burzách přitom výrazně převažují dlouhodobé obchody (i s šestiletým předstihem před realizací) nad spotovými obchody (i pouhých 30 minut dopředu).

Nové roční maximum zaznamenal také Operátor trhu s elektřinou (OTE, a.s.), který patří českému státu. Řeší odchylky v přenosové síti, a zároveň akutní nabídku a poptávku tak, že organizuje prodej a nákup v krátkodobém časovém horizontu. Vloni dosáhl dosavadního ročního maxima 20,14 TWh. Jaké příčiny najdeme za rostoucí aktivitou v čase stagnující spotřeby?

Na burzy přicházejí noví obchodníci

Operátor trhu zaznamenává stále větší zájem ze strany velkých spotřebitelů. “Ještě před deseti lety pořizovaly podniky veškeré energie prostřednictvím dlouhodobých, někdy i dlouholetých smluv. Nyní může být ekonomicky výhodnější nakupovat značnou část spotřeby variabilně – po čtvrtletích, nebo i v řádu hodin,” říká Ondřej Máca z OTE.

Pražská burza organizuje také aukce pro koncové odběratele: úřady, samosprávy nebo třeba malé firmy. Poplatek za účast činí pro nejmenší poptávku 7 /MWh. (Pro představu, jedna megawatthodina elektřiny stačí na celoroční bydlení v běžné garsoniéře. Malá firma normálně platí za samotnou elektrickou energii zhruba kolem 1 500 /MWh včetně daní, bez regulovaných poplatků za distribuci apod.). Ale podobné aukce představují jenom malý podíl na celkovém objemu obchodů, vloni pomohla PXE takto vydražit méně než 1 TWh.

Mnoho transakcí probíhá i mimo velkoobchodní burzy

Roli hraje rovněž rostoucí podíl fotovoltaických, větrných a dalších intermitentních elektráren, kvůli kterým přibývá krátkodobých obchodů,” připomíná relativně nevyzpytatelné obnovitelné zdroje Barbora Půlpánová za ČEZ, a.s. Dominantní dodavatel patří mezi obchodníky, kteří působí jak na EEX, tak na tuzemské PXE, kde bývá v poslední době cena elektřiny dražší.

Zastoupení na EEX vyžaduje vyšší náklady, navíc obchodník si musí zajistit přeshraniční kapacitu pro přenos do ČR. Menší společnosti, které nakupují pro tuzemské koncové maloodběratele, proto obvykle dosáhnou svého cíle výhodněji prostřednictvím PXE a OTE,” vysvětluje Jiří Gavor z Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE). Dodává, že nejvyšší objem obchodů nadále probíhá mimo burzy.

Do ANDE patří například společnost Amper Market, a.s., která spolupracuje s řadou malých elektráren, jež vyrábějí energii převážně z obnovitelných zdrojů. “Přímým výkupem získáváme zhruba polovinu objemu, který pak prodáváme našim zákazníkům. Druhou polovinu zajišťujeme přes PXE a EEX. Výkyvy v dodávkách potom řešíme pomocí bilaterálních kontraktů a spotových trhů OTE,” říká Jan Maňas ze společnosti Amper Market.

-Petr Woff-


Ekonomický deník přináší zpravodajství, analýzy a komentáře ze světa ekonomiky a technologií.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá   9:19  Milorad Mišković: Poptávka a nabídka na rezidenčním trhu (nejen) v Praze se... Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Pá   9:17  Ranní shrnutí (29.03.2024) X-Trade Brokers (XTB)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688