Patria (Patria Finance)
Investice  |  04.12.2016 16:03:57

Víkendář - Mezi Putinem a Trumpem – nová budoucnost střední Evropy

Jen málo evropských vůdců se z výsledků amerických prezidentských voleb těšilo tak jako maďarský premiér Viktor Orbán. Příčina je zřejmá: Orbán i Trump mají v lásce zdi a ploty na hranicích, oba otevřeně obdivují ruského prezidenta Vladimira Putina, sdílí hlubokou skepsi vůči aktivní americké politice za hranicemi USA a zdá se, že jim nevoní ani liberalismus. Orbán Trumpa poprvé podpořil v červenci na cestě do Rumunska a když s ním pár dní po volbách hovořil po telefonu, řekl mu: „V USA jsem nebyl hodně dlouho, protože jsem tam byl považován za černou ovci.“ Trump se tomu zasmál a řekl mu, že on také.

V některých jiných zemích střední a východní Evropy ale takové nadšení po amerických volbách nepanuje. Pro Polsko, Ukrajinu či baltské země znamená vítězství Trumpa zpochybnění evropských systémů obrany a nutnost zvažování alternativ v případě, že nový americký prezident dodrží své sliby a omezí aktivity USA v NATO. Aliance přitom nedávno posílila své síly ve východní Evropě v reakci na stále agresivnější postup Ruska v této oblasti.

Ohledně budoucí Trumpovy politiky existuje řada otazníků, ale on sám několikrát zpochybnil takzvaný Článek 5, který stanoví, že útok na jednoho člena NATO znamená útok na všechny členské země. Trump hovořil i o tom, že jednotlivé členské země NATO by měly být zanechány v případě útoku jiného státu bez pomoci v případě, že nebudou na svou obranu přispívat více než doposud. Odpovědi na otázku, zda by bránil baltské země, se Trump doposud vyhýbal, volá ale po obnovení vztahů s Putinem. K.T. MacFarland, který Trumpovi radí v otázkách bezpečnosti, zase hovoří o tom, že Putin by měl dostat Nobelovu cenu míru.

Baltské země jsou zvyklé na to, že se stanou centrem pozornosti pokaždé, když se zhorší vztahy mezi USA a Ruskem. Po Trumpově volebním vítězství se tak opět spekuluje o tom, že Lotyšsko s jeho velkou ruskou menšinou bude dalším cílem Putinových vojenských dobrodružství. Jonatan Vseviov z estonského ministerstva obrany ale tvrdí, že každé volby sebou přináší nervozitu a přehnaná prohlášení, ale „nakonec bude vše v pořádku“. Podle něj jsou baltské země „stabilním regionem, i když tato stabilita může velmi rychle zmizet“. Zároveň je ale podle něho příliš zjednodušené tvrdit, že bezpečnostní situace na Baltu je nějak přímo provázána se vztahy mezi Ruskem a USA.

Některé země se ale na možnost odmítnutí vojenské pomoci ze strany USA přece jen připravují. Polský prezident Andrzej Duda doufá, že dojde k obnově středoevropské aliance, která fungovala po první světové válce a která by sloužila jako protiváha Rusku na straně jedné a Německu na straně druhé. Většina návrhů podobné aliance zahrnuje baltské státy, země Visegrádské čtyřky, Rumunsko, Bulharsko a některé další balkánské země. Michal Baranowski z The German Marshall Fund ve Varšavě ale tvrdí, že podobné plány nejsou realistické: „Polsko bylo podobnou alianci naposledy schopno vytvořit někdy v roce 1750. Nyní by ale podobné snahy mohly skončit hodně špatně.“

Sny o novém středoevropském Intermariu jsou nebezpečné i proto, že by mohly lidem, jako je Orbán, Lukašenko či Duda, dávat větší prostor pro zavádění politik namířených proti liberalismu. Vše by se také nakonec mohlo zvrhnout v předhánění se o to, kdo naváže lepší bilaterální vztahy s Washingtonem. V takové situaci by bezpečnost celého regionu značně trpěla. Duda a další evropští populisté jsou tak po Trumpově zvolení v těžké situaci. Na jednu stranu se radují z toho, že v USA zvítězil podobně smýšlející člověk. Na druhou stranu ale rostou jejich obavy z toho, že budou narušeny samotné základy evropské bezpečnosti. Po telefonickém rozhovoru s Trumpem si ovšem Duda liboval, že spolu „hovořili jako staří přátelé, i když se předtím neznali“.

Katarzyna Pisarska z European Academy of Diplomacy tvrdí, že Polsko bralo americké záruky bezpečnosti příliš dlouho jako danou věc. Pomohly i současné vládě, protože ta díky nim mohla prohlašovat, že lidé se nemusí bát Brexitu či dokonce rozpadu EU, protože tu stále jsou USA. Jenže to se změnilo a „celá vize toho, jakou pozici může Polsko v Evropě mít, se zhroutila“, tvrdí Pisarska. A dodává, že „Polsko nakonec zůstalo v jedné linii s Německem“. Polsko a další země v regionu nyní nemohou dělat nic jiného než čekat. Jak tvrdí bývalý poradce rumunského prezidenta Iulian Chifu, změna neproběhne hned, ale „prázdniny jsou u konce“.

Autorkou je Linda Kinstler.

Zdroj: The Atlantic

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá   9:26  Graf dne - USDJPY (29.03.2024) X-Trade Brokers (XTB)
Pá   9:19  Milorad Mišković: Poptávka a nabídka na rezidenčním trhu (nejen) v Praze se... Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688