Ekonomický deník (Ekonomický deník)
Investice  |  09.11.2016 11:36:49

Volič – tentokrát americký – opět nachytal trhy na švestkách


Kdo se těšil na vyšší volatilitu po amerických volbách, tak ten se jí dnes dočká vrchovatě. Trhy, sázkové kanceláře a agentury provádějící předvolební průzkumy se opět ocitly mimo, když zcela podcenily schopnost Donalda Trumpa získat Bílý dům. A aby toho nebylo málo, tak Republikáni mají celý kongres (tedy včetně důležitého Senátu), takže následující dva roky mohou opravdu kormidlovat Ameriku kam chtějí.

Zatímco liberální intelektuální elita nyní rozjímá nad tím, jak jí mohl americký volič zradit, tak je třeba se rychle a pragmaticky zorientovat v tržní situaci. Takže riziková aktiva v čele s mexickým pesem se ocitla pod tlakem, americké akcie podle futures ztrácejí 2 % a dolar přišel dvě velké figury proti euru. Naopak bezpečným dluhopisů se daří, což platí i pro ty americké. Odhlédneme-li však mexického pesa, které během pár hodin ztratilo 10 %, tak ztráty (a pokud jde o zisky v případě dluhopisů) nejsou zatím nijak alarmující a stále pohybují se v mezích “zdravé korekce”, kdy se trhy nechaly chytit v pasti vlastního uspokojení, že americký volič nebude chtít žádnou změnu.

Vývoj další situace bude nyní hodně záviset na tom, jak obezřetný či agresivní bude ve své rétorice nový prezident Trump. Pokud předvolební rétorika náležitě zmírní v tom duchu jak jsme viděli během jeho prvního povolebního vystoupení, tak se mohou trhy rychle zklidnit v duchu po-brexitového vývoje. Naopak pokud by se Trumpova následná vystoupení či tweety potvrdily tvrdou linii z předvolební kampaně namířenou vůči některým zemím (Čína, Mexiko, Saudská Arábie,…), tak se riziková aktiva rychle zklidnit nemusí.

Připomeňme ovšem, že brexit nám také rovněž ukázal, že tržní vývoj, resp. vývoj finančních podmínek (akciových trhů, inflační očekávání, kreditní marže) po důležitém hlasování podmiňuje i krátkodobé chování centrálních bank. A zde jsou oči upřeny na Fed, neboť americká centrální banka je silně nakročena v prosinci zvýšit úrokové sazby. Pokud by však ekonomika čelila hlubšímu výprodeji rizikových aktiv, těžko si lze představit, že by jej Fed hodlal urychlit zvýšením úrokům. Naopak dojde-li za pár dní ke zklidnění tržní situace a podnikatelské nálady se nijak nezhorší – tak jsme to pozorovali po brexituFed nemusí být nakonec tak zbrklý jako Bank of England (která rychle snížila úrokové sazby).

Počkejme si tedy na další povolební vystoupení Donalda Trumpa a komentáře z vedení Fedu – obojí může dát trhům i ekonomice jasnější směr. Alespoň tedy do konce tohoto roku. Rok 2017 bude zřejmě s Donaldem Trumpem v Bílem domě dost jiný než roky předtím.

Jan Čermák, analytik ČSOB


Ekonomický deník přináší zpravodajství, analýzy a komentáře ze světa ekonomiky a technologií.



Přečtěte si také:




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688