Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Akcie ve světě  |  30.09.2016 14:11:41

Gambles: Státní pomoc pro Deutsche B. by spustila smrtící spirálu


Analytik Paul Gambles z poradenské společnosti MBMG Int., který už v roce 2013 považoval Deutsche Bank za výrazně nadhodnocenou a vysoce spekulativní akcii, míní, že případná státní pomoc pro největší německou banku by byla s největší pravděpodobností jen posledním hřebíkem zatlučeným do její pomyslné rakve navíc s dalekosáhlými ekonomickými dopady.

Situace největší německé banky je skutečně nezáviděníhodná. Deutsche Bank čelí hrozbě ze strany vysokého plnění americké hypoteční kauzy z let 2007/8, jež by mohla přinést vysoké kapitálové nároky, banka čelí také ztrátám v rámci svého derivátového portfolia, ztrácí vkladatele a čelí zhoršování ze strany portfolia aktiv. V této celé souvislosti se hovoří stále častěji o nutnosti státní pomoci. Samotný stát zatím takovou možnost nepřipouští, byť je velmi pravděpodobné, že se na takovou možnost již nějakou dobu připravuje respektive má připraveny plány na její realizaci.
Podle Gamblese by ale státní pomoc nebyla vhodným řešením, protože by se stala výraznou bariérou pro případnou pomoc ze strany externího kapitálu, což by mohlo spustit prudkou sestupnou spirálu, jež by ve finále svými rozměry překonala možnosti německých zdrojů. Úřady si toto zřejmě uvědomují a proto se tlaku trhu rezolutně brání a pomoc odmítají.

Pokud by se v problémech DB ve finále skutečně ocitla bude to podle Gamblese znamenat problémy pro celé Německo, ekonomiku eurozóny, čínský bankovní systém a ve finále pro globální ekonomiku. Situaci komplikuje skutečnost, že pokud by Německo s případnou pomocí pro změnu příliš otálelo, mohla by se celková záchrana ukázat nad jeho síly, což by mohlo vyústit například až v odchod země z eurozóny. Země by byly nucena tisknout vlastní peněžní zdroje a to ve velmi vysoké míře, což by časem mohlo výrazně navýšit růst inflace, jež by dále zhoršovala celkovou situaci.

Podle některých komentářů by pád Deutsche Bank neskončil jako pád americké Lehman Brothers v roce 2008. Podle komentářů se celkový finanční systém od té doby hodně změnil a výrazně se snížilo riziko podobné události jako před 8 lety. Evropa má například k dispozici "oceán" dostupné likvidity v programu LTRO.






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688