Patria (Patria Finance)
Investice  |  19.09.2016 15:03:54

Z globalizace děláme obětního beránka a to se nám vrátí

Peterson Institute for International Economics tvrdí, že poměr světového obchodu ke globálnímu produktu už od roku 2008 stagnuje. Jde o nejdelší období stagnace od druhé světové války. Od roku 2015 neroste už ani samotný objem obchodu. A tok přímých zahraničních investic leží stále pod hranicí 3,3 % světového produktu, která byla dosažena v roce 2007. Celosvětová ekonomická integrace se tedy zastavila a v některých oblastech se dokonce vydala opačným směrem. Globalizace už není tahounem ekonomické aktivity a pokud skutečně došlo k obratu v celkovém trendu, je tomu tak poprvé od počátku devatenáctého století. 

Za popsaným jevem může stát v první řadě vyčerpání hlavních příležitostí, které sebou globalizace přinášela. Dříve například docházelo k mohutnému přesunu výroby náročné na práci z vyspělých zemí do rozvíjejících se ekonomik. Skončil také investiční boom v Číně a to má velký dopad na globální tok komodit. Nedochází ani k další liberalizaci světového obchodu, finanční krize sebou přinesla přísnější regulaci, která omezuje mezinárodní tok kapitálu. K tomu se přidává řada protekcionistických kroků i xenofobní tlaky.

V tom lepším případě se tedy globalizace pouze zastavila, v tom horším dokonce otočila směr. Podle některých názorů vyžaduje proces globalizace existenci nějakého světového hegemona. Před rokem 1914 jím byla Velká Británie, po roce 1945 to byly zase Spojené státy. Nyní ale žijeme ve světě, kdy jsou vyspělé země v ekonomickém útlumu, roste příjmová nerovnost a v geopolitické oblasti probíhají velké změny. Pokud by například došlo ke konfliktu mezi USA a Čínou v oblasti Jihočínského moře, bylo by to pro globalizaci tvrdou ranou. 

Globalizace sebou přinesla řadu pozitivních jevů. Reálné příjmy rostly a příjmová nerovnost ve světové ekonomice klesala. Jednotlivé země nemohou prosperovat za uzavřenými hranicemi, příležitosti přináší jen celosvětový obchod. Neúspěchem je ale rostoucí příjmová nerovnost ve vyspělých zemích a neschopnost zvýšit životní standard těch nejchudších. Z globalizace bychom ale neměli dělat obětního beránka. Řada problémů totiž souvisí spíše s nízkým tempem růstu produktivity a technologickými změnami. V současné době se i přesto globalizace stala zejména obětí politiky a to bude mít dopady na další ekonomický rozvoj. Může se to opět zlepšit, ale optimistou v tomto případě nejsem. 

Autorem je ekonom Martin Wolf.

Zdroj: FT

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688