Patria (Patria Finance)
Investice  |  27.10.2015 11:45:49

Francouzská ekonomika je na tom ještě hůře, než ta italská


Podle řady ekonomických ukazatelů se zdá, že Itálie si vede lépe než Francie. Týká se to například vývoje ve výrobním sektoru, zaměstnanosti či investic korporátního sektoru. Jde o překvapivou situaci, protože v neprospěch Itálie hovoří vyšší náklady práce, nižší ziskové marže a produktivita, horší vývoj v oblasti inovací a vzdělanosti pracovní síly.

Problematický strukturální stav italské ekonomiky dokumentuje například vývoj celkové produktivity faktorů. Jak je patrné z prvního grafu, tato produktivita leží v Itálii mnohem níže než v roce 2002. Ve Španělsku se nyní nachází zhruba na úrovni roku 2002 a ve Francii a Německu leží asi o 6 % výše. Itálie tak za velkými ekonomikami eurozóny výrazně zaostává:

graf1

Jak lze tedy vysvětlit, že italská ekonomika si v současné době vede lépe i přesto, že strukturálně je na tom hůř než ta francouzská? První možné vysvětlení je jednoduché: Itálie může pouze dohánět Francii. Jinak řečeno, Itálie začínala z velmi špatného výchozího bodu a nyní pouze dohání to, co předtím zameškala. Takové vysvětlení je podle našeho názoru poměrně pravděpodobné.

Je také možné, že míra sofistikovanosti italské produkce roste a tudíž se snižuje citlivost na cenu a náklady. Data ovšem ukazují, že cenová elasticita exportů se v Itálii nachází na přibližně stejné úrovni jako ve Francii. To naznačuje, že sofistikovanost produkce leží také zhruba na stejné úrovni. Je tedy možné, že by se konečně začaly projevovat reformy trhu práce, které Itálie v posledních letech provedla? Je sice patrné, že reformy přinesly lepší výhled v oblasti zaměstnanosti, ale detailnější pohled na data ukazuje, že jde většinou o krátkodobé pracovní smlouvy.

V neposlední řadě můžeme uvažovat o tom, že zmíněný rozdíl v současné síle italské a francouzské ekonomiky není vyvolán pozitivními faktory v Itálii, ale těmi negativními ve Francii. Nabízí se zejména velmi nízká důvěra na straně francouzských firem. Druhý graf porovnává vývoj podnikatelské důvěry v celé ekonomice Itálie a Francie. Na konci roku 2014 došlo v první jmenované zemi k prudkému zlepšování důvěry, zatímco pokrok ve Francii je znatelně pomalejší:

graf2

Pokud by platilo toto vysvětlení, znamenalo by to, že nízká důvěra managementu francouzských firem stačí na eliminaci jejich lepší strukturální pozice. O tom, že tato nízká důvěra hraje významnou roli, přitom není pochyb.

Zdroj: Natixis

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688