Ekonomický deník (Ekonomický deník)
Investice  |  20.09.2015 06:00:59

Rada EU přijala návrh na vytvoření tržní rezervy pro emisní povolenky

Rada Evropské unie v pátek přijala návrh Evropské komise k vytvoření takzvané rezervy tržní stability na trhu s emisními povolenkami (EU ETS). 

Přijetí návrhu, proti kterému je pět členských států, je posledním fází legislativního procesu. Oficiální přijetí, které bylo obecně očekáváno, znamená, že navrhovaná rezerva tržní stability (Market Stability Reserve – MSR) bude uvedena v platnost od ledna 2019.

MRS usiluje o nastolení rovnováhy v množství emisních povolenek vydávaných v rámci Unie. Tato nerovnováha vznikla především v důsledku ekonomické krize v letech 2008 až 2009 kvůli uzavírání některých výrobních závodů, což v kombinaci se špatně odhadnutým množstvím přidělovaných povolenek vedlo k nadbytku povolenek na trhu.

Nadbytek povolenek postupně vedl k pádu ceny emisní povolenky (EUA) až pod hranici 3 euro. Odborníci se přitom shodují, že aby byl unijní systém ETS efektivní a dostatečně motivoval provozovatele dotčených zařízení ke snižování emisí, musela by se cena povolenky pohybovat mezi 20 až 30 euro.

Nastolí rezerva tržní stability na trhu rovnováhu?

Vzhledem k nefunkčnosti trhu bylo v minulosti přistoupeno k regulacím množství povolenek na trhu a rezerva tržní stability je další z nich. Podle finálního rozhodnutí Rady Evropské unie bude MSR zřízena v roce 2018 a v platnost vstoupí v lednu 2019. Devět set milionů emisních povolenek EU, stažených z aukcí v rámci takzvaného backloadingu povolenek v letech 2014 až 2016, bude umístěno do vznikající rezervy. Původně měly být přitom tyto povolenky vráceny do akucí v letech 2019 a 2020.

I přes páteční schválení se pět členských států (Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko) stále staví proti startu MSR v roce 2019. Tyto státy jsou ochotny přijmout pouze první plánovanou verzi, a to spuštění rezervy v roce 2021.

Zejména pro Polsko se jedná o klíčovou normu, tamní ekonomika a energetický mix totiž vykazují značnou závislost na fosilních palivech. Polsko dokonce připravilo vlastní verzi legislativy, tu ale spojená Evropa zamítla. Jak upozorňuje Barbara Lewisová z agentury Reuters, je paradoxní, že mužem, který pomohl nové emisní normy protáhnout schvalovacími mechanismy Unie, byl anglický europoslanec Ian Duncan, původně velký zastánce původní legislativy. „I Duncan nakonec pochopil, že je třeba vyvažovat ekonomiku a ekologii,“ komentuje to agentura Reuters.

-of- 


Ekonomický deník přináší zpravodajství, analýzy a komentáře ze světa ekonomiky a technologií.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá   9:19  Milorad Mišković: Poptávka a nabídka na rezidenčním trhu (nejen) v Praze se... Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Pá   9:17  Ranní shrnutí (29.03.2024) X-Trade Brokers (XTB)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688