Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Investice  |  20.07.2015 11:34:50

Německo hoduje na eurozóně

Situace okolo Řecka se na první pohled jeví jako klidnější, bývalý předseda Fedu Ben Bernanke ovšem neváhá ukázat na mnohem větší problém Evropy. Selhání eurozóny je podle něj patrné především v asymetrických dopadech zavedení společné měny na různé státy. Evropské turbulence vycházejí z toho, že země jako Německo hodují na slabosti jiných států unie, například Řecka, Itálie a Španělska.

Bernanke upozorňuje na výrazný rozdíl v míře nezaměstnanosti v eurozóně jako celku a v Německu. Zatímco v celé měnové unii je míra nad 11 % (bez Německa dokonce nad 13 %), v samotném Německu je pod 5 %.

V největší evropské ekonomice je nezaměstnanost nízká zčásti i díky vysokému obchodnímu přebytku, za kterým je právě používání eura. To je totiž slabší, než by hypoteticky byla vlastní německá měna, pokud by dnes existovala. Obchodní bilance Německa se od zavedení eura průběžně zlepšuje.

"Vynikající produktivita německých firem a efektivita a kvalita tamní produkce jsou samozřejmě pozitivní fenomény. Nikdo také neříká, že tamní firmy nemají soutěžit na exportních trzích," píše Ben Bernanke na svém blogu. "Problémem je to, že se Německo rozhodlo spoléhat se na zahraniční poptávku při zajišťování domácí zaměstnanosti. Přebytek zahraničního obchodu se tak dostal a drží se na mimořádných 7,5 % HDP země."

Taková nerovnováha je podle Bernankeho v rámci měnové unie nezdravá. Dochází totiž ke snižování poptávky po domácím zboží v jiných zemích, což má negativní dopady na hospodářský růst a pohyb kapitálu. "V zemích, které mají s Německem negativní obchodní bilanci, proto musí docházet ke mzdové deflaci a k dalším negativním jevům, aby si tyto státy držely konkurenceschopnost," pokračuje bývalý guvernér Fedu.

Ve svém aktuálním článku se dokonce ptá, k čemu tedy euro vlastně je. Jde pouze o zafixování kurzů původních měn jednotlivých členů unie, nebo má být základem federace, v rámci které silnější pomáhají slabším?

Poslední kroky k dohodě Řecka s věřiteli na třetím "záchranném" balíku i proto opět otevírá téma, zda by naopak Německo nemělo opustit eurozónu ve snaze pomoci stabilitě a prosperitě celé unie. Bernanke si nemyslí, že nový program bude fungovat. Namístě by podle amerického ekonoma byla výrazná změna přístupu zainteresovaných stran a diskuze o tom, co je cílem eura a jak jej dosáhnout.

Zdroj: The Brookings Institution



Grexit do 3 let: Citi v aktuální prognóze nehraje na cityGrexit do 3 let: Citi v aktuální prognóze nehraje na city

Analytici ze Citigroup vydali svůj červencový ekonomický výhled. Mimo jiné mění predikci růstu globálního HDP a uvažují o Grexitu v 1-3letém horizontu.




22.07. 15:00  eurozóna (MrBurnes)
22.07. 14:47  Kecy bla blabla (MrBurnes)
20.07. 12:42  Kecy bla blabla (ikaktus)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688