Ekonomický deník (Ekonomický deník)
Investice  |  15.06.2015 13:31:12

Analýza: Svět ve znamení solární energie


Světroce 2014 disponoval instalovaným výkonem
fotovoltaických elektráren ve výši 177 GW. Jde o přibližně 3 % z celosvětového instalovaného výkonu elektráren všech typů. 

Mezi čtyři země s největším instalovaným výkonem fotovoltaických elektráren patří Německo, Čína, Japonsko a Spojené státy, uvádí nedávná analýza světové energetiky, kterou vypracovala Deutsche Bank.

Německo

Německo lze považovat za globálního solárního lídra. V roce 2014 disponoval kapacitou na úrovni 37 GW, což představovalo více než pětinový podíl na celosvětové solární kapacitě. Jen v posledních třech letech došlo k instalaci kapacit ve výši 20 GW.

V letech 20122014 tedy bylo vybudováno 54 % celkových aktuálních kapacit. Rozvoj fotovoltaických elektráren byl, podobně jako u nás, podmíněn poměrně štědrou státní podporou. Ta v roce 2014 prošla reformou, kdy byl změněn zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Do té doby byla solární elektřina dotována částkou 48 eurocentů za 1 kWh elektrické energie. Nyní se postupně vytváří mechanismus, kdy má být podpora vyplácena podle výše trhem odebrané solární elektřiny. Bude-li objem elektřiny, dodávané na trh stoupa, kilowattový tarif klesne a naopak. O konkrétní výši tarifů se zatím nerozhodlo. Reforma podpory obnovitelných zdrojů energie je také jedním z klíčových faktorů, proč se očekává pokles nových instalací solárních zdrojů. Cílem má být snížení nových instalací na úroveň 2,5 GW ročně. Podobně jako u nás se očekává (a již k tomu dochází), že bude narůstat podíl malých instalací do 10 kW. Německé zdroje solární elektřiny jsou nejvíce umístěny v jeho jižní části. Dá se říci, že existuje jakási „demarkační“ linie, která se táhne od Norimberku po Mannheim. Území na jih od ní pak představuje stěžejní zásobárnu elektřiny ze Slunce.

Čína

Čína zřejmě během několika let převezme pozici solárního lídra od Německa. Instalovaná kapacita čínských solárních elektráren dosáhla v roce 2014 téměř 29 GW a zaujímala tak více než 16% podíl z celosvětové instalované kapacity. Čínský cíl je dosáhnout do roku 2020 instalované kapacity ve výši 100 GW.

Vzhledem k tomu, že Čína v posledních letech instaluje ročně přibližně 13 GW, je tento cíl snadno dosažitelný. Problémem Číny je, že se její zdroje elektrické energie, a to jak tradiční, tak solární, nacházejí daleko od hustě obydlených center. Celé čtyři pětiny zdrojů se nacházejí v severozápadní části Číny. Čínská vláda proto v rámci desáté pětiletky přišla s projektem na vybudování masivního koridoru pro přenos elektřiny do obřích městských aglomerací, který by měl být dokončen do roku 2020.

Japonsko

Japonskoroce 2014 disponovalo instalovanou kapacitou solárních elektráren ve výši 23 GW. To představovalo zhruba 13% podíl na celosvětových kapacitách. V případě Japonska se dá očekávat poměrně slušný solární boom, na rozdíl od evropských zemí. Existují pro to minimálně dva důvody: havárie jaderné elektrárny Fukušimaroce 2011, a skutečnost, že Japonsko téměř 90 % veškeré energie dováží. Solární energie tedy může zabíjet dvě mouchy jednou ranou, tedy výpadek produkce fukušimské elektrárny a zároveň problém energetické bezpečnosti. Japonsko se také řadí mezi země s poměrně štědrou podporou solární elektřiny. Pro firmy dosahuje 23 eurocentů na 1 kWh, pro domácnosti dokonce 27 eurocentu na 1 kWh. O příhodných podmínkách také svědčí nárůst ročních solárních instalací. Zatímco v roce 2011 dosáhly nové solární kapacity jen 1,3 GW, v roce 2013 to bylo již 6 GW. Pro další roky se dokonce počítá s nárůstem o 8 – 9 GW instalovaného výkonu ročně. Nejvíce solárních zdrojů je situováno na ostrovech Kjúšú a Šikoku. Ostrov Honšú je solárními zdroji osázen nejvíce v části od Tokia na západ.

USA

Spojené státy se řadí v celosvětovém žebříčku dle isntalovaného výkonu solárních elektráren, možná překvapivě, až na čtvrtou příčku. Ten dosahoval v roce 2014 přibližně 18 GW, tedy něco málo přes 10 % celosvětových kapacit. Jen v roce 2014 bylo instalováno nových 7 GW. V letošním a příštím roce se počítá s novými instalacemi ve výši 12 a 16 GW, s tím, že do roku 2017 mají Spojené státy za cíl dosáhnout celkového instalovaného výkonu solárních elektráren ve výši 50 GW. Po roce 2016 se však počítá s poklesem nových instalací, protože se budou snižovat daňové pobídky pro výstavbu solárních elektráren.


Ekonomický deník přináší zpravodajství, analýzy a komentáře ze světa ekonomiky a technologií.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

18.02.2021Svět po pandemii ve znamení regionalizace Export (export.cz)
23.03.2020Březen ve znamení výrazného snižování úrokových sazeb (Tematické analýzy) Investiční bankovnictví (Komerční banka)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688