Saxo Bank (home.saxo)
Komodity  |  18.09.2014 11:22:38

Rostoucí dodávky a pomalý ekonomický růst oslabují podporu u komodit

Ceny komodit klesají v souvislosti s pokračujícím navyšováním dodávek. Zinek zažil největší týdenní propad za poslední dva roky, poptávka po energetických komoditách rovněž polevuje.
Hlavní plodiny mají za sebou další ztrátový týden.

Širší komoditní index Bloomberg se po dalším týdnu intenzivních výprodejů ve všech sektorech propadl na pětileté minimum. Hlavní příčinou současných slabých výkonů je pokračující navyšování dodávek klíčových komodit, od železné rudy a mědi až po ropu a kukuřici. Zvýšený objem dodávek navíc zasahuje trh právě v době, kdy poptávka po komoditách oslabuje v souvislosti s nejistotou ohledně intenzity ekonomické aktivity mimo území USA.

Vliv posilujícího dolaru

Posilující dolar a jeho nepříznivý vliv na komodity vnesl do stávající situace další negativní aspekt. Výprodej eura se během posledního týdne pozastavil a pozornost investorů se přesunula na jiné měny jako australský dolar a japonský jen.

han1

Kovy klesly ještě hlouběji

Průmyslové kovy se propadly o více než 3 %, čímž přišly o téměř všechny zisky, které nabyly během posledních čtyř týdnů. Nikl a zinek, které se až do tohoto týdne řadily ke dvěma nejúspěšnějším komoditám sektoru, byly svědky vybírání zisků. Pod prodejním tlakem se ocitl zejména nikl vzhledem k tomu, že spekulace ohledně nové hrozby narušených dodávek z Filipín se nakonec nenaplnily.

Zinek zažil největší týdenní propad za poslední dva roky. Předcházelo tomu období výrazných zisků, za nimiž stálo navyšování množství spekulativních čistých dlouhých pozic držených hedgeovými fondy a podůrné zprávy o tom,  že zásoby monitorované šanghajskou komoditní burzou (Shanghai Futures Exchange) se propadly na pětileté minimum.

han2

Poptávka po energetických komoditách nemá jiskru

Trh s energetickými komoditami má za sebou velmi rušný týden. Zprávy, které vydala Organizace zemí vyvážejících ropu, Mezinárodní energetická agentura (International Energy Agency) i americká vládní agentura EIA (Energy Information Administration), shodně poukazují na rostoucí dodávky a zpomalující růst poptávky. Mezinárodní energetická agentura ve své zprávě rovněž uvádí, že vývoz ze Saúdské Arábie v srpnu poklesl na tříleté minimum v důsledku snížené poptávky ze strany Číny a Evropy. Nadbytek dodávek, který během léta ve světě postupně narůstal, byl způsoben výrazným oslabením poptávky a současným růstem produkce, zejména v Libyi a Severní Americe.

han3

 

 Cena severomořské ropy Brent se propadla na dvouleté minimum v důsledku geopolitických událostí odehrávajících se v Rusku a na Blízkém východě. Foto: Spencer Platt \ Thinkstock

Výsledkem je, že cena severomořské ropy Brent poklesla na dvouleté minimum a hladinu podpory nalezla na hodnotě 96,75 dolaru za barel. Americká ropa WTI zase zažila rychlou třídolarovou rally poté, co nové geopolitické obavy nedovolily ceně ropy prolomit hranici 91,25 dolaru za barel. Evropa a USA oznámily zavedení dalších sankcí proti Rusku, zatímco ruský ministr zahraničí prohlásil, že americké bombové útoky na radikály z Islámského státu v Syrii by znamenaly hrubé porušení mezinárodního práva.

Spread mezi americkou ropou WTI a severomořskou ropou Brent se ocitl na dvouměsíčním minimu. Toto zúžení je důsledkem rozcházejících se předpovědí ohledně poptávky po těchto dvou světových měřítcích pro ceny ropy. Zatímco ropa Brent je i nadále pod tlakem v důsledku nadměrných dodávek a nízkých spotových cen, silná poptávka po ropě WTI ze strany rafinerií v USA vedla k tomu, že spotové ceny ropy WTI zůstávají vyšší než ceny forwardové.

han4

 

Vzácným kovům se stále nedaří předvést se v plném lesku

Všeobecný negativní sentiment, který nyní u kovů převládá, zasáhl nejsilněji kovyplatinové skupiny (Platinum Group Metals, PGM). Palladium pokleslo o více než 6 % s tím, jak investoři držící dlouhé pozice při vyšroubované ceně komodity se je snažili rychle uzavírat. Vzhledem k nízké likviditě, která je u tohoto sektoru častá, mohou být takováto období likvidace dlouhých pozic velmi bolestivá a často končí přestřelením cen. Jakmile se trh stabilizuje, najdou si noví kupující ke kovům cestu zpět. V porovnávní s jinými sektory zůstává totiž fundamentální výhled u tohoto sektoru lepší, a to v souvislosti s obavami z neustále hrozícího nedostatku dodávek v době, kdy roste poptávka ze strany automobilového průmyslu.

Zlato a stříbro mají za sebou další týden ztrát a technického prolomení hladin. Stříbro se nyní již opět pohybuje těsně nad svým několikaletým minimem. Na této situaci se podepsalo jednak oslabení u ostatních kovů, dále pak silný dolar (jehož růst by podle všeobecně přijímaných odhadů mohl pokračovat ještě dál), rostoucí výnosy dluhopisů a rovněž obavy z toho, že by americká centrální banka Fed mohla začít uplatňovat silnější jestřábí politiku v oblasti očekávaných úrokových sazeb. Tento sektor se nyní stává stále více přeprodaným, což zvyšuje pravděpodobnost, že dojde k menšímu oživení. Zatím se však zdá, že před schůzí Federální komise pro volný trh, která je  plánovaná na příští týden, obchodníkům plně vyhovuje držet se svých krátkých pozic. Existuje totiž zvýšené riziko, že výsledkem schůze bude prohlášení guvernérky Fedu Janet Yellenové, které se ponese v silnějším  jestřábím duchu.

han5

 

Spot Silver

Zdroj: Saxo Bank

Ceny plodin se řítí dolů

Zemědělský sektor sužovaly starosti ohledně rostoucích dodávek. Všechny hlavní plodiny byly svědky dalšího ztrátového týdne. Předcházela tomu vládní zpráva amerického ministerstva zemědělství, podle které překoná úroda u kukuřice a sójových bobů předchozí odhady očekávané produkce. Očekává se nyní, že podle nových dat dosáhnou celosvětové zásoby kukuřice, olejnatých semen a pšenice nových rekordních hladin, což následně vyvolá prudký pokles cen komodit na jejich čtyřletá minima.

han6

Ole  Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

 

 

 Globální online investiční banka

Saxo Bank je globální investiční banka specializující se na online obchodování a investice na mezinárodních finančních trzích. Saxo Bank umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům obchodovat s FX, CFD, cennými papíry, futures, opcemi a dalšími deriváty a poskytuje i profesionální správu portfolia a fondů díky svým online obchodním platformám oceněným řadou různých ocenění.

Více informací na: www.saxobank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Komodity:

Čt 16:41  NATGAS po zprávě EIA mírně roste X-Trade Brokers (XTB)
Čt 16:09  Cocoa na rekordních maximech X-Trade Brokers (XTB)
Čt   9:10  Cena benzínu překonala psychologickou hranic 40 Kč/l, zdražuje také nafta Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688