Okénko investora  |  10.02.2014 16:59:13

Neházejte všechny rozvíjející se měny do jednoho koše!

Letošní rok nás finanční trhy nešetřily a hned v lednu si pro nás připravily studenou sprchu ve formě výprodejů rizikových aktiv, zejména na půdě rozvíjejících se trhů. Spouštěcí lavinou prodejů bylo rozhodnutí americké centrální banky (Fed) pumpovat do ekonomiky méně peněz. Ačkoliv toto rozhodnutí přišlo krátce před Vánocemi (18. prosince 2013), výsledný efekt se plně projevil až v novém roce, kdy odpočatí investoři začali po dovolené přehodnocovat svá portfolia.

23. ledna 2014 byl zveřejněn předstihový ukazatel indexu nákupních manažerů (PMI) z Číny, jež sestavuje společnost HSBC takovým způsobem, že se dotazuje manažerů středně velkých soukromých firem z výrobního sektoru, jak vidí budoucnost tohoto odvětví. Z výsledku vyplynulo číslo nižší než 50 bodů, což znamená kontrakci výrobního sektoru pro nejbližšího půl roku. Obavy ohledně ekonomického růstu země, která nakupuje vše od čilské mědi po brazilskou železnou rudu, opět vypluly na povrch a přiložily želízko do ohně výprodejů rozvíjejících se trhů. Levné peníze od centrálních bank nacházely několik let svoji cílovou stanici na území rozvíjejících se trhů, jež nabízely poměrně vysoký výnos. Množství levných peněz bude ale podle plánu americké centrální banky ubývat a zahraniční kapitál, na nějž byly tyto státy zvyklé, přirozeně chybí.

Základní problematika tkví v tom, že odliv peněz z rozvíjejících se trhů snižuje poptávku po jejích měnách, akciích, dluhopisech. Měny tedy oslabují, akcie klesají, výnosy z dluhopisů (náklady financování státního dluhu) rostou. Aby poptávka po státním dluhu radikálně neupadla, přistoupily země ke zvýšení úrokových sazeb (Turecko, Jihoafrická republika). Vyšší úrokové sazby na druhé straně povedou k útlumu domácí ekonomiky kvůli nižšímu zájmu o úvěry.

Nicméně nelze všechny rozvíjející se ekonomiky házet do jednoho pytle a je potřeba rozlišovat jejich slabé stránky. Z tohoto pohledu lze rozvíjející se země rozdělit do 5 kategorií, přičemž některé splňují kritéria vícero skupin.

Tyto státy čelí měnové krizi kvůli špatnému managementu svých politiků. Exemplárním příkladem je Argentina, kde centrální banka devalvovala měnu v čase vzkvétající inflace (11 procent) a rostoucího černého trhu s americkým dolarem (USD), v němž lidi po státním bankrotu (2002) preferují držet své úspory.

Tyto země prosperovaly díky levným penězům ze západu, které ale byly krátkodobého charakteru v podobě portfoliových investic. Nadměrná domácí konzumace zvýšila poptávku po importovaném zboží a prohloubila deficity obchodních bilancí, které nyní těžko hledají zdroje financování.

Bankovní systémy těchto zemí jsou velmi křehké, protože instituce stále vynakládají úsilí na ozdravení jejich rozvah.

Tyto země čelí výzvě vylepšení jejich ekonomických modelů. Například Čína potřebuje najít nový zdroj svého hospodářského růstu v domácí spotřebě místo exportu a dále spolu s Brazílií snížit nadměrný růst špatných úvěrů.

Tyto země již udělaly kroky, aby ozdravily své ekonomiky a snížily zadlužení. Navíc u některých z nich (například Mexiko nebo Jižní Korea) tkví potenciál dodatečného ekonomického růstu ze stoupající poptávky v USA.

Michala Moravcová

Michala Moravcová

Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze obor Finance. Působila ve společnosti WOOD & Company v Praze, kde pracovala jako trader na akciových trzích. Specializovala se zejména na trhy střední a východní Evropy. Momentálně pracuje jako analytička finančních trhů ve společnosti Bossa. Součástí její práce je analýza domácí i zahraniční makroekonomické situace a její vliv na finanční trhy, zejména na forex. Věnuje se ekonomickému vzdělávaní veřejnosti a publikaci ekonomických článků.

Logo BossaSpolečnost BOSSA je stabilním obchodníkem s cennými papíry, který se v evropském hospodářském prostoru pohybuje již 17 let. Za dobu své existence se dočkala mnohých ocenění. Např. časopisem Forbes byla několikrát označena za brokera roku a to zejména na svém domácím - polském trhu. Od roku 2012 vstupuje také na trh český, kde může své klienty oslovit obchodní platformou Metatrader 4 pro PC i mobilní zařízení, kamennou pobočkou v centru Prahy, technickou podporou i zpravodajstvím v českém jazyce, stejně tak strukturovaným systémem bezplatného vzdělávání, které zajišťuje tým zkušených odborníků i mnohaletých traderů.


Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 15:37  Inflace se drží na cíli Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
08.04.2024  Stavebnictví roste díky inženýrským stavbám Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688