Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Důchody a penzijní  |  09.08.2013 14:50:58

Penzijní barometr: Mladí Češi ani vláda II. pilíř penzijního systému nezachrání

Každý desátý Čech ve věku do 35 let chce ještě vstoupit do II. pilíře státního systému spoření na penzi. Ti, kteří tak uvažují, pochází většinou z malých obcí do 1000 obyvatel. Podle demografických prognóz budou senioři v budoucnu tvořit třetinu české populace a průměrný věk se přiblíží hranici 50 let. Otázka reformy penzijního systému a zajištění na stáří proto zůstává nadále aktuální a zajímá se o ni většina Čechů. Vyplývá to z aktuálního SWISS LIFE PENZIJNÍHO BAROMETRU, který pravidelně každý měsíc mapuje způsoby zajištění na penze v České republice.

Celkem 9,2 % mladých lidí do 35 let počítá se vstupem do II. pilíře penzijního systému. Zájemci pod 35 let, kteří počítají se vstupem do II. pilíře, žijí nejčastěji na malých vesnicích do 1000 obyvatel. Zájemci nad 35 let, kterých se však II. pilíř již netýká, by se nejčastěji rekrutovali z městské střední třídy, obvykle žijící v městech nad 100 tisíc obyvatel, v Praze, Olomouci či Liberci. Obě skupiny spojuje vzdělání, finanční gramotnost, schopnost spočítat si reálný přínos spoření nebo schopnost poradit se s odborníkem.

Potvrdily se též předchozí analýzy společnosti Swiss Life, že by zájem výrazně stoupl, pokud by ze systému bylo možné bez sankcí vystoupit. Taková možnost spoření je zajímavá pro 34,5 % respondentů do 35 let a také pro 17,2 % respondentů starších nad 35 let. Nová vláda však jakékoliv změny na svém posledním jednání zamítla, zájemci o penze tak zatím musí sázet na jiná řešení.

„Naprostá většina Čechů si uvědomuje, že spoření na penzi potřebují, pokud nechtějí ve stáří přijít o životní úroveň, na kterou jsou zvyklí, nebo žít v závislosti na svých dětech. Lidé se o penze zajímají více než kdykoli dříve a mladá generace ani příliš neočekává, že by se o ni stát dokázal ve stáří důstojně postarat,“ potvrzuje Tomáš Rampula, hlavní analytik Swiss Life Select.


Graf 1: Součet odpovědí: „Ano“ a „Spíše ano“. Červencová data se týkají už jen respondentů do 35 let, kteří mají možnost do systému ještě vstoupit. Zdroj: SWISS LIFE Penzijní barometr. Červenec 2013. N = 505 respondentů.

Získaná data znovu potvrzují, že spoření na penzi se stalo pro mnoho Čechů důležitou otázkou, více než dřív přemýšlejí o tom, jak bude jejich život ve stáří vypadat. Spoření v II. pilíři by mělo u české veřejnosti značnou šanci na úspěch, kdyby podmínky byly flexibilnější než dnes, a zájemci o spoření do něj mohli kdykoliv svobodně vstoupit či z něj zase bez citelných sankcí vystoupit. Tuto úvahu přijali i někteří členové předešlé vlády ČR, nestihli ji však již uvést do praxe.

Graf 2: Součet odpovědí: „Ano“ a „Spíše ano“. Data se týkají respondentů do 35 let. Zdroj: SWISS LIFE Penzijní barometr. Červenec 2013. N = 505 respondentů.

Chcete vstoupit do druhého pilíře spoření podle současných pravidel?

Graf 3: Zájem o vstup do druhého penzijního pilíře. Data se týkají respondentů do 35 let. Zdroj: SWISS LIFE Penzijní barometr. Červenec 2013. N = 505 respondentů.

Vstup do druhého, soukromého důchodového pilíře je možný od 1. ledna 2013, a to pro všechny osoby starší 18 let, které ještě nepobírají důchod. Lidé starší 35 let (podle věku k 1. lednu 2013) mohli vstoupit jen do 1. července 2013, mladší mohou vstoupit nejpozději do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhnou 35 let.

Uvedená data vyplývají z průzkumu společnosti SWISS LIFE SELECT, které zpracovala agentura STEM/MARK na reprezentativním vzorku 505 respondentů z celé České republiky.

Do konce června 2013 do II. pilíře vstoupilo 74 573 lidí.

Poznámky pro editory:

Swiss Life

Swiss Life je přední evropskou finanční skupinou působící v oblasti správy privátních i korportáních financí, řízení rizik a zajištění penze. Klíčovými trhy skupiny jsou Švýcarsko, Francie a Německo. Swiss Life poskytuje svým privátním i korporátním klientům prostřednictvím vlastních poradců a obchodních partnerů komplexní finanční poradenství šité na míru. Poradenství společnosti Swiss Life Select je založené na principu „best select“, který klientům přináší nezávislý výběr nejvhodnějších z možných řešení.

Swiss Life Holding AG se sídlem v Curychu byl založen v roce 1857 jako Schweizerische Rentenanstalt . Akcie Swiss Life Holding AG jsou kótovány na burze SIX Swiss Exchange (SLHN). Skupina Swiss Life zaměstnává kolem 7000 pracovníků a 4600 profesionálních finančních poradců.

Roman Pavlík

FleishmanHillard

Martin Lánský

FleishmanHillard

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688