TNBiz (TN.cz)
Politika a události  |  13.06.2013 11:39:19

Nagyová, Tluchoř a Fuchsa padli z výšin. Co o nich víme?

Padlý poslanec Petr Tluchoř je členem Mensy

 

Petr Tluchoř patřil mezi nejloajálnější spojence bývalého předsedy občanských demokratů Mirka Topolánka. Přestože patřil mezi vlivné muže ODS, opustil v loňském roce Poslaneckou sněmovnu, když údajně nesouhlasil se schvalovanými zákony.

 

http://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/440xX/Jun2013/1516285.jpg

 

Do Poslanecké sněmovny se dostal v červenci 2004. Stoupat ve stranické hierarchii začal o dva roky později v září 2006, kdy ho poslanci ODS zvolili předsedou klubu místo dlouholetého šéfa Vlastimila Tlustého. Ten totiž nastoupil do první vlády Mirka Topolánka jako ministr financí. Někteří pozorovatelé tvrdili, že jediným důvodem, proč se stal předsedou klubu, byla jeho oddanost Topolánkovi.

Aféra s nahými fotkami

Jméno Petra Tluchoře se objevilo v září roku 2008 v aféře poslance Jana Moravy, který se zapletl do "vyděračské kauzy" kolem kompromitujících fotografií, na nichž měl být poslanec Vlastimil Tlustý ve vířivce s cizí ženou a chtěl pořídit na letišti fotografie dcery poslankyně Olgy Zubové (SZ). V reakci na celou kauzu, o níž měl vědět, požadovali poslanci Jan Schwippel a Juraj Raninec jeho odchod z čela poslaneckého klubu. Aféru Tluchoř ustál a v roce 2010 byl znovuzvolený do sněmovny.

 

Poté, co premiér Petr Nečas (ODS) odvolal z postu ministra zemědělství Ivana Fuksu (ODS), nastaly mezi ním a vedením strany roztržky. Vyvrcholily na podzim roku 2012, kdy Tluchoř vedl tzv. skupinu modrých rebelů, tedy poslanců, kteří i přes většinový názor strany odmítali hlasovat pro konsolidační balíček, jím se mimo jiné od letošního ledna zvýšila DPH.

 

Poslanecký mandát složil údajně za „trafiku“

Tluchoř společně s Fuksou a poslancem Markem Šnajdrem (ODS) složili své mandáty, zákony mohly být následně odhlasovány. Šnajdr s Fuksou údajně dostali "trafiky" v podobě postů ve společnosti Čepro a Český Aeroholding. U Tluchoře se spekulovalo o lukrativním místečku v ČEZ, nakonec ale do společnosti nenastoupil.

 

http://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/440xX/Jun2013/1516281.jpg

Předtím, než se začal věnovat politické kariéře, podnikal v oboru prodeje a distribuce hudebních nosičů. Pořádal také různé kulturní akce, pracoval v kulturním centru v Brandýse nad Labem. Dříve hrál v několika kapelách a dodnes si rád zahraje na housle. Je podruhé ženatý a z prvního manželství má syna.

 

Narodil se a vyrůstal v Brandýse nad Labem. Nedokončil studium na Matematicko-fyzikální fakultě UK a bakalářský titul získal až v roce 2008, na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

 

Od roku 1999 je členem sdružení Mensa a v jejím rámci se podílí například na organizaci Logické olympiády pro žáky základních a středních škol.
 

Jachtař Fuksa se kamarádil a podnikal s kmotry

Jméno Ivana Fuksy (46) – bývalého ministra zemědělství - bylo v minulosti v médiích mnohokrát spojováno s kontroverzním příbramským podnikatelem Jaroslavem Starkou. Fuksa v ODS působí již od začátku 90. let, od roku 2007 byl prvním náměstkem ministerstva financí.

 

Do politiky vstoupil v roce 1990, kdy byl jako kandidát Občanského fóra (OF) zvolen do městského zastupitelstva a v Příbrami spoluzakládal ODS. O rok později nastoupil na Střední odborné učiliště Dubno do funkce zástupce ředitele pro teoretickou výuku, zároveň se stal členem městské rady. V roce 1992 se stal místostarostou Příbrami a do vlastní gesce dostal ekonomický, investiční odbor a odbor dopravy, územního plánování, technické služby a městské lesy.

 

Jako starosta sklízel kritiku, prý zadlužoval město
V podzimních volbách v letech 1994, 1998 a 2002 se angažoval v organizaci kampaně a jako lídr ODS byl zvolen do funkce příbramského starosty. V této době byl také Fuksa obviňován z bližších vazeb na příbramského podnikatele Jaroslava Starku, neboť příbramské zastupitelstvo vydatně dotovalo Starkův fotbalový klub Marila Příbram. Ročně se mělo jednat zhruba o 1,9 milionu korun na stadion a asi pět milionů korun na fotbalový klub.

 

Působení Fuksy v pozici starosty Příbrami bylo kritizováno i jeho předchůdcem Josefem Vackem z KDU-ČSL. Podle jeho názoru totiž Fuksa město zadlužoval.


Jako ministr stále mlčel, musel skončit

 

V roce 2007 se Fuksa stal náměstkem ministra financí Miroslava Kalouska. Jeho jmenování opět rozvířilo spekulace a kritiku. Fuksa totiž v době svého místostarostování v Příbrami údajně přihrával zakázky města firmě IDOS, kterou vlastnil Kalouskův švagr Lubomír Kašák. Toto zadávání před několika lety vyšetřovala i protikorupční policie. Kašáka však v roce 2002 zastřelil společník z firmy IDOS Zdeněk Němec, který pak spáchal sebevraždu. Fuksa nakonec nebyl vyšetřovaný.

Fuksa se narodil 15. července 1963 v Příbrami a vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů. Je podruhé ženatý a s manželkou Jolanou má dva syny.

V Nečasově kabinetu zastával post ministra zemědělství od července 2010 do října 2011, patřil mezi takzvané rebely v ODS, blízké Petru Tluchořovi, naopak odporující Petru Nečasovi. Jako ministr se moc neprojevoval, sám premiér se o něm měl vyjádřit, že stále jenom mlčí. Poslanecký mandát složil na podzim roku 2012, odmítl hlasovat pro konsolidační balíček. Od ledna 2013 místopředseda představenstva Českého Aeroholdingu.

 

Je vášnivým sportovcem. Za sebou má několik mezinárodních maratónů, úspěšný výstup na Mont Blanc a mořské plavby například při mistrovství České republiky v námořním jachtingu.

 

Jana Nagyová – raketová kariéra a pravá ruka premiéra

 

Vrchní ředitelka kabinetu premiéra Jana Nagyová udělala ve státní správě raketovou kariéru. Původní profesí mzdová účetní se v polovině 90. let vrhla do politiky. Začínala jako oblastní manažerka ODS v Karlových Varech, v roce 2005 se už dostala do hlavní kanceláře občanských demokratů, kde pracovala na pozici provozní vedoucí.

http://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/440xX/Jun2013/1516283.jpg

V této funkci ovšem nepobyla dlouho. Po roce přesídlila na ministerstvo práce, kde se šéfem tohoto rezortu stal Petr Nečas. Tam už zastávala post ředitelky odboru kanceláře ministra.

 

Později se stala poradkyní ministra obrany. Ve chvíli, kdy se Nečas stal premiérem, do Strakovy akademie zamířila i Nagyová. Stala se jednou z nejlépe placených úřednic v Česku, kdy pobírá jen o málo méně než prezident. Její měsíční plat bez náhrad činí 150 400 korun! Vzhledem k tomu, že podle premiéra pracovala těžce a její výkony jsou mimořádné, dostávala i nadstandardní odměny.

Vysokými odměnami proslula i v době, když pracovala na ministerstvu zdravotnictví. Mimochodem, vysokoškolské vzdělání dokončila v roce 2011 na soukromé škole.
 

 

 

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688