Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Investice  |  21.03.2013 10:14:45

Jaké jsou možné cesty pro Kypr ? Kontrola kapitálu, prodej rezerv zemního plynu, dohoda s Ruskem

Podle Megan Greene z Maverick Intelligence není současná svízelná situace Kypru zcela bezvýchodná. Zemi hrozí masivní útok střadatelů na banky a odliv prostředků, který by pravděpodobně vedl ke kolapsu tamního finančního trhu a posléze ke krachu. Základním kamenem obnovy by pak bylo opuštění eurozóny a záchrana tamní ekonomiky a finančního sektoru prostřednictvím tištění vlastních peněz.
Situace se zdá být téměř bezvýchodnou, přesto jsou ve hře ještě některé poměrně zajímavé karty.

Jednou z možností, je prosazení větší kapitálové kontroly ze strany EU. Článek 65 smlouvy o fungování EU uvádí, že kapitálová kontrola je dovolena, pokud je v zájmu obecné bezpečnosti. První formy takové kontroly již probíhají v podobě uzavření bank a zmrazení bankovních převodů. Větší kapitálová kontrola spolu s další angažovaností ECB na straně pomocných půjček dodávajících dostatek likvidity mohou dát větší prostor pro řešení problémů.
Kypr potřebuje pro odvrácení krachu najít celkové zdroje ve výši cca 17 mld.EUR. O 10 miliardách záchranné pomoci se jedná s "trojkou". Jaké by bylo nejlepší řešení pro zbylých 7 mld.EUR ?

Nadějnou možností se zdá "ruská cesta" mající v zásadě dvě roviny. V rámci té první by bylo nejjednodušší přenést veškeré ztráty na nepojištěné vysoké vklady nerezidentů čerpajících do té doby výhody kyperského daňového ráje. Vklady až do unijního limitu 100 000 EUR by zůstaly bez poskvrny. Vláda ovšem již dříve naznačila, že nechce zcela zbořit status daňového ráje a proto se tato varianta jeví pouze jako velmi málo pravděpodobné i když ne zcela nemožná.
Druhá rovina nabízí další jednání s Ruskem o rozšíření již probíhající finanční pomoci. Přímé rozšíření finanční pomoci by mohlo narazit na odpor EU, o něco schůdnější by mohla být nepřímá podpora přes postoupení práv pro silné ruské společnosti jako jsou například Gazprom, který by mohl kapitalizovat bankovní systém výměnou za práva pro těžbu plynu v celé oblasti. Ani tato možnost není bez překážek, protože EU dlouhodobě nechce snížit svou sféru vlivu.

Další možností je "řecká cesta" přenesení ztrát na seniorní nezajištěné držitele státních dluhopisů. Slabinou je především relativně malý finanční přínos této cesty v řádu pouze několika set miliónů eur.
Další možností je "irská cesta" pracující s využitím zdrojů penzijních fondů, která může přinést opět pouze několik set miliónů EUR.

Kypr může hledat dodatečné zdroje také v rezervách zemního plynu, které se nacházejí u jeho pobřeží. Bohužel většina těchto rezerv je technicky jen těžko vytěžitelná a doposud bez potřebné těžební infrastruktury.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688