Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  05.02.2013 09:44:49

ČR - maloobchod v prosinci rostl o 1,3%, meziročně však poklesl o 0,4%

Tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu po očištění o sezónní vlivy vzrostly v prosinci reálně meziměsíčně o 1,3 %. Meziročně se tržby očištěné o vliv počtu pracovních dní snížily o 0,4 %, bez očištění o 5,1 %. Meziroční pokles tržeb bez očištění byl ovlivněn nižším počtem pracovních dní, kterých bylo v prosinci 2012 o tři méně než ve stejném měsíci 2011.
Za celý rok 2012 se tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu snížily reálně meziročně o 1,1 %.

Po očištění o sezónní vlivy se tržby v maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel v prosinci reálně meziměsíčně zvýšily o 1,3 %. Meziročně se tržby očištěné o vliv počtu pracovních dní snížily o 0,4 % a bez očištění o 5,1 %. Pokles tržeb byl ovlivněn nižším prodejem sortimentů citlivě reagujících na rozdílný počet pracovních dní (v roce 2012 měl prosinec o tři pracovní dny méně než v roce 2011). Nejvýrazněji se nižší počet pracovních dní projevil v prodeji a opravách motorových vozidel.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel (CZ-NACE 45) se zvýšily reálně meziměsíčně o 1,5 %. Meziročně po očištění o vliv počtu pracovních dní se snížily o 2,9 %. Neočištěné tržby klesly meziročně o 11,1 %, v tom za opravy o 12,3 % a za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 10,8 %.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot (CZ-NACE 47) sezónně očištěné tržby vzrostly reálně meziměsíčně o 1,2 % a meziročně očištěné o vliv počtu pracovních dní o 0,5 %. Neočištěné tržby se snížily meziročně o 3,0 %, v tom za potraviny o 3,3 %, za nepotravinářské zboží o 3,0 % a za pohonné hmoty o 1,8 %.

Na poklesu se podílela většina sledovaných sortimentních skupin prodejen, nejvíce prodej výrobků pro domácnost ve specializovaných prodejnách (pokles o 7,5 %) a potravin v nespecializovaných prodejnách (pokles o 2,7 %). Rovněž se snížil prodej potravin ve specializovaných prodejnách o 10,7 %, farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží o 6,0 % a výrobků pro kulturu, sport a rekreaci o 1,3 %. Po relativně výrazném růstu v předchozích dvou měsících klesl prodej počítačového a komunikačního zařízení o 1,5 %. Tržby rostly pouze za zboží prodávané přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 6,9 %) a prodejnám oděvů a obuvi (o 6,6 %).

Největší obchodní řetězce s převahou prodeje potravin nedosáhly v běžných cenách tržeb prosince roku 2011, a to zejména výrazným poklesem prodeje nepotravinářského zboží.

Cenový deflátor (CZ-NACE 47) ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 99,5 %. V porovnání s listopadem 2012 se snížil o 0,6 p.b. Meziroční růst cen byl zaznamenán u potravin, pohonných hmot, kosmetického a drogistického zboží, naopak u většiny nepotravinářského zboží pokračovalo snižování cen, nejvýrazněji v sortimentu počítačového a komunikačního zařízení.

Vývoj v roce 2012

Za celý rok 2012 se tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu (CZ-NACE 45+47) snížily reálně meziročně o 1,1 %, pokles zaznamenal jak motoristický segment, tak samotný maloobchod.

V motoristickém segmentu (CZ-NACE 45) se tržby reálně meziročně snížily o 2,3 %, v tom za opravy o 3,5 % a za prodej motorových vozidel o 2,1 %. Tržby za opravy motorových vozidel zůstaly ve všech čtvrtletích roku 2012 pod úrovní srovnatelného období 2011, za prodej motorových vozidel rostly pouze v 1. čtvrtletí.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot (CZ-NACE 47) klesly tržby reálně meziročně o 0,5 %, růst byl zaznamenán pouze v prvním čtvrtletí, v srpnu a v říjnu. Pokles prodeje potravin, započatý v květnu 2011, pokračoval i v roce 2012 (za celý rok o 2,5 %). Tržby za pohonné hmoty celoročně klesly o 1,0 %. Prodej nepotravinářského zboží se zvýšil o 0,9 %. Nejvyšší růst zaznamenaly tržby za zboží prodávané přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 8,2 %). Ve specializovaných prodejnách nejvíce rostly tržby za počítačová a komunikační zařízení (o 5,8 %) a oděvy a obuv (o 5,6 %), dále za výrobky pro sport, kulturu a rekreaci (o 3,0 %) a farmaceutické, zdravotnické a kosmetické zboží (o 1,2 %). Naopak méně se prodávaly výrobky převážně pro domácnost (o 1,8 %). Průměrný cenový deflátor za rok 2012 činil 101,0 % a byl nejvíce ovlivněn cenami pohonných hmot a potravin.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici na: (http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/eurostat/home).

Zdroj: ČSÚ

Související zprávy: Komentáře k maloobchodu - šetrvé Vánoce, hlavní sezóna se nepovedla 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688