Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Finance  |  07.01.2012 07:15:19

Bill Gross: Vítejte v paranormálu


Bill Gross zdůrazňuje, že se stále nacházíme ve fázi nového normálu. Ta je charakterizována pomalým růstem rozvinutých ekonomik, vysoké nezaměstnanosti a relativně spořádaného splácení dluhů. Svět se však začíná měnit. Situaci přirovnává k Zemi se dvěma měsíci, přičemž oba rostou jako rakovinové nádory, které mohou ohrozit proudy ve světě financí a ekonomický život, kterého jsme byli svědky v průběhu posledních 50 let.

 

Všechny rozvinuté ekonomiky si po pádu Brettonwoodského měnového systému zvykly využívat kredit a expanzi dluhu k podpoře hospodářského růstu a prosperity. Takřka všechny rozvinuté státy se staly závislými na úvěrech jako substituci za investice do hmotných reálných věcí – továren, zařízení a vzdělané pracovní síly. Úrokové sazby byly sníženy a aktiva sekuritizovány.

Po pádu Lehman Brothers byl soukromý dluh nahrazen dluhem státním, a to až do fáze, kdy je zřejmé, že tento trend nemůže pokračovat. Nyní se nacházíme v situaci nulových úrokových sazeb, přičemž věřitelé nedůvěřují téměř nikomu (až na pár vybraných zemí). Finanční trhy pozvolna implodují – zbavují se zadlužení –, protože je zde příliš mnoho papírů a příliš málo důvěry.

Gross upozorňuje, že proces postupného snižování dluhů byl stále součástí tezí PIMCA, ale imploze je zcela novým faktorem, který může charakterizovat rok 2012. Varuje, že většina rozvinutých ekonomik se od roku 2008 nezbavila svých vysokých dluhů. Jisté známky pokroku sice jsou (například snížení dluhů domácností v USA a eurozóně a snaha o snížení dluhů v periferních zemích na jihu eurozóny), ale velikost celkového dluhu stagnuje, především kvůli kvantitativnímu uvolňování v USA, Velké Británii a Japonsku.

Kvantitativní uvolňování v Evropě?

Nyní to vypadá, že jsme svědky gigantické přílivové vlny kvantitativního uvolňování (QE) v eurozóně, které je převlečeno za program tříletých půjček bankovnímu sektoru ze strany ECB. Tento program bude v konečném důsledku použit bankami na nákup státních dluhopisů. Italské banky nyní čerpají finanční prostředky od ECB a reinvestují je do italských bondů, což je podle Grosse podle jakékoli definice QE a blíží se Ponziho schématu.

Globální ekonomiky díky tomu pozvolna rostou, místo toho, abychom byli svědky splácení dluhů a poklesu. Rok 2012 ovšem s sebou přináší rizika. Na jedné straně tu je varianta růstu a riziko inflace, které mohou způsobit centrální banky svou politikou kvantitativního uvolňování. Na druhé straně je tu riziko imploze a deleveragingu. Existuje zde i hrozba, že finanční trhy nebudou ochotné vstřebat záplavu dluhopisů.

Dnešní deleveraging má ovšem další oblast, s níž se musí svět vypořádat. Kromě rizika bankrotu tu jsou i nulové úrokové sazby. V minulosti centrální banky spoléhaly na model, v němž budou stále nižší úrokové sazby stimulovat agregátní poptávku a v případě finančních trhů povedou k nákupu rizikových aktiv.

Politika kvantitativního uvolňování dočasně opravdu uspěla a podpořila ceny aktiv, částečně udržela nad vodou i ekonomiky. Nyní jsou ovšem úrokové sazby na nule a politika kvantitativního uvolňování je cílem tvrdé kritiky.

Bill Gross připomíná i slova Willa Rogerse, který v průběhu Velké deprese řekl, že jej více než procentuální zhodnocení peněz trápí, zda vůbec peníze získá zpět. Podle něj bychom se nyní, při nulových úrokových sazbách a záporném reálném zhodnocení peněz, měli nad jeho slovy zamyslet.

Jaké dopady bude mít nová situace na investování? Více z reportu Bill Grossa se dozvíte ZDE:


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finance:

28.02.2012  Jak obchodovala Amerika 28. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Jak obchodovala Amerika 27. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Evropské burzy oslabují, pražská burza udržela úroveň z konce minulého týdne Investiční bankovnictví (Komerční banka)
27.02.2012  ECB už 2 týdny nekoupila žádné vládní dluhopisy Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688