Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  15.12.2011 10:18:33

Komentáře k PPI: Oživlé ceny ropy a slabá koruna

Index cen průmyslových výrobců se v listopadu zvýšil o 0,4 procenta. Meziroční inflace se již třetí měsíc drží na 5,5 procenta ze srpnových 5,7 procenta.

Do inflace ve výrobních cenách v průmyslu minulý měsíc nejvýrazněji promluvily rostoucí ceny v odvětvích koksu a rafinérského zpracování ropy, pryžových a plastových výrobků. Společným jmenovatelem inflace v těchto odvětvích jsou rostoucí cena ropy a slábnoucí koruna. Cena americké lehké ropy (WTI) se v průběhu listopadu zvýšila o 10 procent a ke konci měsíce překonala hranici 100 dolarů za barel. Pro srovnání na začátku října činila 78 dolarů za barel. Na korunu dolehla skepse doprovázející dluhovou krizi a v listopadu oslabila vůči dolaru o 6,3 procenta.

Přestože ekonomika eurozóny a na ní závislých sousedů směřuje ke stagnaci či poklesu, inflační tlaky mohou zesílit. Důvodem je oslabování eura vůči dolaru, v českém případě zesílené o klesající kurz koruny vůči euru. Nicméně je jen otázkou času, kdy se v české inflaci objeví vliv nižších cen komodit ve světě. Ropa je specifický případ, ale ceny uhlí a průmyslových kovů se v posledních čtyřech měsících výrazně snížily.

V průběhu příštího roku by měla inflace v průmyslových produkčních cenách slábnout a ke konci roku by měla klesnout na 2 procenta.


David Marek, Patria Finance



Ceny průmyslových výrobců v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,4 %. Naopak ceny zemědělských výrobců meziměsíčně poklesly o 0,2 % a ceny tržních služeb o 0,3 %. Ceny stavebních prací poté stagnovaly. V meziročním srovnání se ceny zvýšily nejvíce v případě průmyslových výrobců o 5,6 % a zemědělských výrobců o 5,3 %. U tržních služeb byl růst velmi mírný – pouhých 1,2 % a v případě stavebnictví ceny dokonce poklesly o 0,5 %.

 

Na meziročním růstu cen průmyslových výrobců o 5,6 % se podílí nejvíce ceny koksu a rafinovaných produktů (26,4 %), potravinářských výrobků, nápojů a tabáku (7,6 %) a ceny energií o (9,5 %). Celkový meziroční růst cen na úrovni 5,6 % není zatím v těchto stádiích výroby nikterak znepokojivý. Přesto lze v následujících měsících očekávat mírný tlak na vstupní ceny a to především v souvislosti se slabší korunou. Efekt slabší koruny by však měl být kompenzován klesajícími cenami surovin v souvislosti s globálním zpomalením hospodářství i slabou domácí poptávkou, která nedovolí podnikům výrazněji zvýšit ceny. Na spotřebitelskou inflaci by tak měl být dopad růstu cen jen velmi omezený.

 

 

Miroslav Novák
analytik společnosti AKCENTA CZ

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Út 15:21  Americký průmysl stagnuje ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Út 14:00  Měsíční zpráva o hospodaření územních rozpočtů - únor 2024 MF ČR (Ministerstvo financí ČR)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688