Akcie v ČR  |  18.03.2011 16:12:08

České akcie 2010: co experti tvrdili a předpokládali a jak to dopadlo / Vyhodnocení BIG EXPERT - akcie

V projektu BIG EXPERT odhadujeme vývoj spadových titulů (tituly AAA a ECM dosahují na pražské burze nízkých objemů obchodů, což je dalším kritériem pro hodnocení, takže bývají do našeho odhadování zařazovány spíše výjimečně) a za uplynulý rok 2010 vidíme, že většina sledovaných titulů dosáhla na kladný výsledek.
Výjimku tvořily ECM, CETV, ČEZ, TELEFÓNICA O2 a FORTUNA, která vstoupila do obchodování až v říjnu a do konce roku se propadla o -2,16 %, ale s celoročně obchodovanými tituly ji do tabulky řadit nebudeme.
Index PX za tu dobu meziročně vzrostl o deset procent.

Titul

Hodnota z
30.12.2009

Hodnota z
30.12.2010

Změna
%

NWR

161.6

271

+67.69

AAA

13.5

21.95

+62.59

UNIPETROL

139.5

197

+41.21

ERSTE GROUP BANK

698.5

890

+27.41

PHILIP MORRIS ČR

8796

10240

+16.41

KOMERČNÍ BANKA

3929

4435

+12.87

ORCO

170.34

183.41

+7.67

VIG

942

995.6

+5.69

PEGAS NONWOVENS

444.5

468

+5.28

ECM

307.5

92.25

-70.00

CETV

446.9

384.5

-13.96

ČEZ

864

783

-9.37

TELEFÓNICA O2 C.R.

418

381.5

-8.73

Na výkonnost ostatních cenných papírů ve zvoleném období se můžete podívat ZDE


Můžeme se podívat, co o některých titulech v průběhu minulého roku psali naši experti – vybrali jsme ČEZ, který je nejobchodovanějším titulem pražské burzy, ORCO, od kterého se nic dobrého nečekalo a přesto zakončilo rok s o téměř 8 procent vyšším kurzem, a nováčka burzy FORTUNU.

Vyhodnocení krátkodobých odhadů za rok 2010
Pořadí Společnost / Expert
1. FINANCE Zlín
Jan Mach, Milan Nedbálek, Libor Buček
2. LUTHERUS
Roman Skalický, Přemysl Nevlud
3.

UniCredit Bank Czech Republic
Dušan Jalový

U ČEZ byla od začátku roku jedním z hlavních témat privatizace polského energetického sektoru, v lednu Přemysl Nevlud ze společnosti LUTHERUS upozornil: „Na jedné straně se rýsuje slibná investiční příležitost pro české firmy (ČEZ, NWR), ale na straně druhé dojde k částečnému odčerpání financí do Polska.“ V březnu, při hodnocení zveřejněných výsledků společnosti, uvedl Patrik Hudec z Generali PPF Asset Management: „ČEZ…, svým čistým (a opět rekordním) ziskem nedosáhl na tržní očekávání. Přesto čísla vcelku hodnotím pozitivně a především ve srovnání s evropskými konkurenty nevychází český energetický gigant nikterak draze a je zde stále prostor pro další růst.“ V polovině května potom shrnul: Akcie ČEZ se už téměř tři čtvrtě roku pohybují v pásmu 850–950 a do tisícovky ze srpna 2009 jim stále stovka chybí. Na energetickou firmu zásluhou dopředu nasjednaným cenám elektřiny dopadla krize s jistým zpožděním. Oživení na trhu s touto komoditou však nepřichází. Po padesátiprocentním pádu v důsledku krize z 90 EUR (zdroj Německo) cena s oživením rizikových aktiv vystoupala až 60 EUR, aby následně skoro rok postupně vyklesala zpět ke 45 EUR. Další vlna na 55 EUR přišla v dubnu, avšak i ta měla krátkého trvání a aktuální cena se drží 50 EUR. S ohledem na fakt, že ČEZ postupně prodává svou produkci na nejbližší roky, nebude z případného nárůstu cen elektřiny plně profitovat (a vice versa). Firma je navíc na středoevropské poměry velká a svůj agresivní růst již má za sebou. Postupně se tak přesouvá do škatulky konzervativní dividendové akcie.“

K tomu se přidal v následujícím komentáři Michal Znojil z J&T BANKY: „Asi nejpodivnějším vývojem v posledních dnech, týdnech, ale i měsících procházejí akcie společnosti ČEZ. Akcie výrazně zaostávají za vývojem na BCPP a obchodují se v jakémsi pásmu. Je vidět, že aktuální ceny, kdy trhu u tohoto titulu dominuje téměř jeden obchodník, nějakým způsobem někomu jakoby vyhovují. Tlak na cenu titulu určitě také souvisí s privatizací polské energetiky a je pravděpodobné, že bude spíše narůstat. Negativa jistě jsou, přesto bych byl u tohoto titulu nadále trpělivý a do budoucna optimista. Současná cena kolem 860 a navrhovaná dividenda 53 nabízí i poměrně zajímavý dividendový výnos.“
Ve třetím červnovém týdnu k ČEZ napsal Karel Kabelka z GRANT CAPITAL: Výhledy domácího miláčka – akcií ČEZ – jsou poměrně diskutabilní. Lze jen velice těžce odhadnout, jak se bude vyvíjet hospodaření státu v dalších obdobích a i přes současné sliby rodící se vládní garnitury o nezvyšování tlaku na vyplácení dividend nelze toto díky prázdné státní kase vyloučit. Tím by se do značné míry mohly omezit investice na zahraniční expanzi. Společnosti ČEZ navíc přibývá konkurence i na tuzemském trhu s elektřinou. Domníváme se, že ocenění na úrovni 900 je férové a jako strop vidíme cenové pásmo 950 – 1000 Kč.“ A v září dodal Miroslav Hlavoň z téže společnosti: „Většina akcií však ne a ne pořádně vyrůst. … ČEZ vyplatil dividendu, nicméně cena akcie propadla o téměř „dvě dividendy“.“ Když na konci září už titul doklesal k hladině 800 korun, upozornil Michal Znojil z J&T BANKY: „Aktuální cena akcí ČEZ kolem hodnoty 800 je dle mého názoru takovou zajímavou příležitostí. Současný prodejní tlak souvisí jak s ne příliš přesvědčivým vývojem ceny elektrické energie, tak také jistě s privatizací polské energetiky. Přesto jsem názoru, že akcie ČEZ dříve či později prokážou silný fundament a budeme svědky posílení tohoto titulu.“
Dušan Jalový nicméně na konci října v komentáři, jehož hlavním tématem byla reakce trhu na zveřejňované hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí, uvedl opačný názor: „Osobně bych se nadále vyhnul akciím ČEZ a NWR, důvodem je pokračující nejistota u NWR - je nutné vyčkat na další pokračovaní boje o Bogdanku.“
V polovině listopadu věnovali Zuzana Virglerová a Milan Nedbálek ze společnosti FINANCE Zlín akciím ČEZ značnou část prostoru ve svém komentáři: Akcie ČEZ ztratily od počátku roku více než 15 % své hodnoty. Podobně jsou na tom i zahraniční konkurenti, portugalský EDP klesl o 13 %, španělská Endesa o 17 %, německé společnosti E.ON a RWE dokonce o 24 %, resp. o 26 %. Vývoj ceny elektřiny, což je hlavní indikátor budoucího vývoje hospodářských výsledků společnosti, v poslední době není pro energetické firmy příznivý. Její cena se pohybuje blízko svých pětiletých minim.
Pohyb cen elektrické energie se odvíjí kromě jiného také od cen emisních povolenek. Právě o podmínkách získávání emisních povolenek se vedlo množství debat. Podle posledních zveřejněných zpráv bude na emisní povolenky pro rok 2011 a 2012 uvalena darovací daň. Při sazbě 32 % bude podle vyjádření finančního ředitele náklad ČEZu na darovací daň činit přibližně 3 až 4 mld. korun ročně. Toto zatížení činí pro ČEZ nejvýše 8 % z plánovaného letošního zisku. I při očekávaném budoucím kolísání hospodářských výsledků akcie ČEZ zůstávají nadále zajímavou dividendovou příležitostí. ČEZ totiž potvrdil záměr rozdělovat v budoucnu svým akcionářům 50 až 60 % zisku ve formě dividend.“

Na konci roku se vývoj kurzu ČEZ konečně obrátil, objevili se kupci a zvedla se cena energie, zájem analytiků také podpořila nová investiční doporučení a cílové ceny.

Jako zajímavý můžeme hodnotit celoroční vývoj akcie ORCO, která rok uzavřela o 7,7 % výše a experti ji hodnotili protichůdně: „Sektor developerů nám v tuto chvíli připadá jako neperspektivní i proto, že jsme přesvědčeni, že nás čeká další krize v tomto segmentu, konkrétně se bude týkat komerčních nemovitostí. S ohledem na tyto skutečnosti považujeme investice do akcií developerských společností Orco a ECM jako vysoce spekulativní záležitost, kde může investor utrpět drtivé ztráty,“ napsal v polovině června Karel Kabelka z GRANT CAPITAL.
Na začátku září uvedl Dušan Jalový: „I přesto, že ostatní ORCO nedoporučují, osobně bych se na tuto akcii začal dívat pozitivně a i přes velké riziko bych zvážil nákup.“ A na konci října na svém názoru trval: „Pro příští rok a otrlé investory může být zajímavá sázka na ORCO.“

Čtvrtletní vyhodnocení
Krátkodobé odhady
za čtvrté čtvrtletí 2010
Dlouhodobé odhady
za druhé čtvrtletí 2010
Pořadí Expert / Společnost Pořadí Expert / Společnost
1.
Michal Znojil, J&T BANKA
1.
Přemysl Nevlud, LUTHERUS
2.
Přemysl Nevlud, LUTHERUS
2.
Patrik Hudec, Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST
3.
Patrik Hudec, Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST
3.
Jan Mach, Milan Nedbálek, Libor Buček, FINANCE Zlín

Pro zajímavost (a také vzhledem ke kovbojkám, které nyní sledujeme kolem SAZKY) se ještě podívejme na nováčka na pražské burze, společnost FORTUNA: „Svěží vítr pro domácí burzu by snad mohl přinést dlouho očekávaný příchod nových titulů,“ napsali v září Virglerová a Nedbálek z FINANCE Zlín. „V druhé polovině příštího roku se chystá na trh logistická skupina CS Cargo. Další očekávanou společností je sázková kancelář Fortuna. Trojlístek nových IPO na pražské burze pak možná uzavře česká softwarová společnost AVG Technologies. Její akcie by se měly od 10. listopadu 2010 začít obchodovat na varšavské burze. Vedle varšavské burzy by měla AVG vstoupit ještě na jednu dosud nejmenovanou západoevropskou burzu, a to buď ještě v letošním roce, nebo v prvním čtvrtletí příštího roku. Přinesou připravované změny dlouho očekávané oživení, nebo se pražská burza pouze tiše rozšíří o nové tituly?“

A v listopadu už byli experti z vývoje FORTUNY zklamaní: „Velkým zklamáním je vývoj ceny akcií Fortuna po uvedení na pražskou a varšavskou burzu. Titul po nárůstu v prvních minutách obchodování několik následujících dni přešlapoval mezi 105 a 108 a poté se vydal na trnitou cestu níže. Aktuální hodnoty pod 90 žádnému investorovi zisk nepřinesou a pouze jitří nálady. Společnost navíc situaci nijak nekomentuje a mediálně minimálně vystupuje. Dle vyjádření manažera komunikace a vnějších vztahů Vladana Crhy je příliš brzy na hodnocení i vzhledem k aktuální globální situaci na trzích. Dalším mediálním výstupem by podle něj měly být až výsledky za celý rok 2010 nejdříve koncem února 2011. Do konce roku se tak zásadnějších zpráv od společnosti nedočkáme. Fortuna sice slibuje „vysokou“ dividendu, nicméně v tomto ohledu má velkou konkurenci,“ napsal Miroslav Hlavoň z GRANT CAPITAL. Nicméně na konci roku se titul nadechl a vynořil se opět nad hladinou 101 korun, kde se letos zatím stabilně drží.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688