TNBiz (TN.cz)
Internet a telefony  |  01.08.2010 15:21:00

Češi z mobilů volají stále častěji, utratí přitom méně peněz

Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Češi vloni z mobilních telefonů provolali 14 miliard minut, což je o 10 procent víc než v roce 2008, mobilní operátoři přitom od klientů inkasují méně. Vyplývá to z aktuální zprávy o vývoji trhu elektronických komunikací, kterou na svém webu zveřejnil Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Od roku 2005 v Česku neustále roste počet aktivních SIM karet až na loňských 14,3 milionu. Tempo jejich růstu se však podle ČTÚ postupně zpomaluje. "Zatímco v roce 2008 činil meziroční růst celkového počtu SIM karet 4,2 procenta, v roce 2009 se tempo jejich růstu snížilo o 0,7 procentního bodu," stojí ve zprávě ČTÚ. V přepočtu na osobu počet aktivních SIM karet loni mírně narostl o 0,5 procenta. Na sto obyvatel tak připadalo 135,7 karty.

Z hlediska struktury loni mírně převažovaly SIM karty s paušálními službami (50,5 procenta) nad kartami s předplacenými službami (49,5 procenta). Podle metodiky ČTÚ jsou přitom za aktivní předplacené karty považovány ty, u nichž od posledního dobití kreditu neuběhlo více než 13 měsíců.

Počet provolaných minut z mobilních sítí v loňském roce opět vzrostl, Češi provolali téměř 14 miliard minut (meziroční nárůst o 9,1 procenta). Převážnou část (60,9 procenta) tvořilo volání do vlastní sítě, které meziročně vzrostlo o 9,9 procenta na 8,5 miliardy reálných minut. Za ním následovalo volání do ostatních národních mobilních sítí, které meziročně vzrostlo o 9,5 procenta na 4,3 miliardy minut a podílelo se na celkovém objemu reálně provolaných minut 30,6 procenty. Volání do národních pevných sítí pak loni vzrostlo o 6,6 procenta na 752 milionů minut a jeho podíl na celkovém objemu reálně provolaných minut činil 5,4 procenta. Naopak mezinárodní volání, které se na celkovém objemu volání podílelo 3,1 procenty, meziročně pokleslo o 4,4 procenta na 426 milionů reálných minut.

Celkové tržby od účastníků za provoz v mobilních sítích v roce 2009 meziročně poklesly o 9,2 procenta na 44,3 miliardy korun bez DPH. U volání do vlastní sítě zaznamenal ČTÚ meziroční pokles tržeb o 6,5 procenta na 22,1 miliardy korun. Volání do ostatních národních mobilních sítí se snížilo o 7,8 procenta na 15,3 miliardy korun. Mezinárodní volání pak kleslo o 23,7 procenta na 4,6 miliardy korun. Výnos z volání do národních pevných sítí se meziročně snížil o 9,4 procenta na 2,3 miliardy.

Pro uživatele mobilních telefonů může být potěšující, že průměrná cena za minutu volání v posledních letech neustále mírně klesá. V loňském roce pak dokonce došlo k jejímu výraznému poklesu o 16,8 procenta na průměrných 2,71 koruny za minutu volání. Mobilní operátoři tak od každého klienta loni inkasovali o téměř 8,8 procenta méně než v roce 2008, průměrně 5 763,60 koruny za rok.

Češi loni převedli k jinému operátorovi meziročně o 20,3 procenta více čísel, celkem 229,5 tisíce. Od zavedení možnosti přenositelnosti mobilních telefonních čísel v roce 2006 bylo do konce roku 2009 přeneseno celkem 738 tisíc čísel.

Celkově tržby ze služeb elektronických komunikací v Česku loni meziročně klesly o šest procent na 133 miliard korun. Příjmy z mobilních služeb přitom v roce 2009 převažovaly nad tržbami v pevné síti, a to o 33,5 miliardy korun. ČTÚ zaznamenal v uplynulém roce pokračující úbytek pevných přípojek, na kterých je poskytována veřejně dostupná telefonní služba. Meziročně se jejich počet snížil o 5,5 procenta na 1,9 milionu. Nejvíce se na tom podílelo hlavně velké množství nepodnikajících osob, které si pevné linky odhlašovaly nejvíce. S tím klesal i počet účastnických stanic, na sto obyvatel jich bylo 23,1 (meziročně o 0,9 procenta méně).

S poklesem počtu pevných linek klesl loni i provolaný čas v pevné síti. Češi z pevné sítě provolali 2,6 miliardy reálných minut, tedy meziročně o 15,5 procenta méně. Volání do národních pevných sítí včetně volání do vlastní sítě zaznamenalo loni meziroční pokles o 15,9 procenta na dvě miliardy reálných minut, volání do národních mobilních sítí se pak snížilo o 11,3 procenta na 389 provolaných minut. Nejrychlejším tempem klesal v roce 2009 objem mezinárodního volání, a to o 19,8 procenta.

Tržby za volání od účastníků v pevných sítích v roce 2009 meziročně poklesly o 19 procent na téměř čtyři miliardy korun bez DPH. Z toho klesaly nejrychleji (o 23,7 procenta na 1,8 miliardy korun) tržby za volání do národních pevných sítí, které z hlediska objemu mírně převažovaly nad tržbami za volání do národních mobilních sítí, kde byl zaznamenán pokles o 14,5 procenta na 1,6 miliardy korun. Pokles tržeb za mezinárodní volání pak činil 17,5 procenta na 0,6 miliardy korun.

Filip Sušanka, susanka@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688