TNBiz (TN.cz)
Finance  |  17.03.2010 11:16:07

Výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů se mohou snižovat

Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Poslanci na středeční 75. schůzi přijali vládní návrh zákona, který umožní Energetickému regulačnímu úřadu snížení výkupní ceny energie z obnovitelných zdrojů, klesne-li doba návratnosti vstupních investic pod jedenáct let. Návrh reaguje na prudký pokles cen fotovoltaických panelů.

"Výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů se mohou snižovat maximálně o pět procent ročně. Tato novela dává Energetickému regulačnímu úřadu možnost, snížit libovolně výkupní cenu, pokud by nastal prudký pokles vstupních nákladů do fotovoltaiky. Nebudou se tak znevýhodňovat jiné zdroje energie z obnovitelných zdrojů," vysvětlil poslanec Martin Bursík (SZ).

Prudký pokles cen solárních panelů i spojených investičních nákladů v současné způsobuje, že doba návratnosti investice je u fotovoltaiky podstatně kratší než u ostatních obnovitelných zdrojů. V současné době se pohybuje kolem osmi až deseti let a dále klesá.

"Současně je nezbytné vzít v úvahu, že absolutní výše výkupní ceny u tohoto typu obnovitelného zdroje několikanásobně převyšuje výkupní ceny u ostatních obnovitelných zdrojů energie, takže podpora, která se promítá do konečné ceny elektřiny, významně zatěžuje konečné spotřebitele," uvedla pro agenturu Mediafax tisková mluvčí Energetického regulačního úřadu Jarmila Lehnerová.

Výkupní cena elektřiny bude stanovována tak, aby byla zachována návratnost investice v horizontu patnácti let. Ustanovení o možnosti maximálního snížení cen o pět procent v zákoně zůstává, ale přibyla formulace, z níž plyne, že toto ustanovení nebude použito v případě, že doba návratnosti investice klesne pod jedenáct let. Pokud doba návratnosti klesne pod tuto hranici, je podle novely zákona možné výkupní cenu snížit, aby návratnost investice zůstala zachována a aby nevznikala nerovnost mezi fotovoltaikou a ostatními obnovitelnými zdroji.

"Důvodem pro změnu v zákoně je vlastně fenomenální zlevnění solární energetiky. Náklady na sluneční elektrárny se jenom během letošního roku propadly o dalších dvacet procent. Zákon velmi dobře motivuje k inovacím a snižování nákladů, jenom je potřeba výkupní ceny v některých případech upravit, aby odpovídaly trendu. Vládní návrh je celkem rozumný. České solární elektrárny už teď snižují exhalace o množství, které odpovídá výfukovým plynům ze 48 tisíc aut," uvedl pro agenturu mediafax energetik Martin Sedlák z Hnutí Duha.

Česká fotovoltaická průmyslová asociace změnu pravidel vítá. "Nyní považujeme za důležité stanovit jasná pravidla pro výpočet návratnosti Energetickým regulačním úřadem, aby všichni investoři přesně věděli, jaké podmínky lze v následujících letech očekávat a mohli své projekty s dostatečným předstihem plánovat," uvedl předseda představenstva asociace Jaromír Řehák. V této situaci považuje Řehák za důležité, aby ČEPS a distributoři neblokovali připojování dalších obnovitelných zdrojů do sítě.

Zákonodárci nepřijali ani jeden z pozměňovacích návrhů, které načetli poslanci Ondřej Plašil (ODS) a Oldřich Vojíř (ODS). Plašil navrhl pozměňovací návrh k novele zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, který zvýhodňuje velké solární elektrárny.

"Já za tím vidím lobbing některé z velkých firem, které zde mají investiční záměr na stavbu elektrárny takovéhoto rozsahu," řekl Mediafaxu místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček s tím, že sluneční elektrárna, která by byla schopná vyrobit 20 MW elektřiny, by zabrala plochu přibližně 40 hektarů půdy. "Naše stanovisko k tomuto návrhu bylo jednoznačně negativní," dodal Němeček.

Vojíř zase z působnosti zákona navrhl vyjmout elektrárny s výkonem do pěti kilowat a elektrárny s výkonem do jednoho megawattu, které si kompenzují vlastní spotřebu elektrické energie. "To ovšem splňuje 98 procent všech instalovaných elektráren, takže pokud by to prošlo, nemusíme ten zákon schvalovat vůbec," dodal Němeček ke druhému pozměňovacímu návrhu. Stanovisko ERÚ bylo i k tomuto návrhu negativní.

Schválení novely přivítala mluvčí energetického gigantu ČEZ Eva Nováková. "Věříme, že Energetický regulační úřad využije své kompetence a sníží výkupní ceny elektřiny ze solárních elektráren nejméně na úroveň výkupních cen v Německu, tedy na polovinu stávajícího stavu. Jedině to může omezit dramatický dopad solárního boomu na růst cen elektřiny, ohrožující rozpočty českých domácností i konkurenceschopnost podniků," uvedla Nováková

Petra Kotvová, Jiří Táborský, Luděk Vainert, kotvova@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.


Poslední zprávy z rubriky Finance:

28.02.2012  Jak obchodovala Amerika 28. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Jak obchodovala Amerika 27. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Evropské burzy oslabují, pražská burza udržela úroveň z konce minulého týdne Investiční bankovnictví (Komerční banka)
27.02.2012  ECB už 2 týdny nekoupila žádné vládní dluhopisy Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688