Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  10.03.2005 09:29:08

HDP za 4Q i celý rok 2004 nad 4% = dosti nad očekáváními

HDP v roce 2004 vzrostl o 4,0 %
Hrubý domácí produkt - 4. čtvrtletí 2004



4. čtvrtletí

Hrubý domácí produkt v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostl podle předběžného odhadu meziročně reálně o 4,3 %. Po vyloučení sezonnosti a vlivu počtu pracovních dní se ve srovnání se 3. čtvrtletím zvýšil o 1,0 %.

Vývoj hlavních poptávkových makroekonomických agregátů byl v porovnání se stejným obdobím roku 2003 značně diferencovaný. Rozhodujícím způsobem k růstu HDP přispěl vývoj zahraničního obchodu, neboť meziroční růst vývozu zboží (+ 23,6 %) výrazně předstihl zvýšení dovozu (+ 15,1 %). Meziroční růst tvorby hrubého fixního kapitálu a zásob zpomalil na 5,0 %, když v předchozích čtvrtletích byl zhruba dvojnásobný. Výdaje na konečnou spotřebu navázaly na sestupný trend z předchozích čtvrtletí a dostaly se až pod úroveň 4. čtvrtletí předchozího roku (o 0,6 %).

Na straně nabídky si vyšší meziroční růst hrubé přidané hodnoty udržela odvětví zpracovatelského průmyslu (+ 8,6 %) a obchodu (+ 4,0 %), naopak více než desetiprocentní pokles zaznamenala odvětví pohostinství a ostatních služeb.

Hrubý domácí produkt v běžných cenách vzrostl o 7,8 %. Vývoj produkčních, vývozních, dovozních i spotřebitelských cen byl v loňských posledních měsících poznamenán řadou někdy protichůdně působících tendencí (k významným patřily změny směnného kurzu koruny vůči hlavním měnám a také vývoj cen komodit, především ropy a hutních výrobků, na světových trzích). To se odrazilo v meziročním zvýšení úhrnné cenové hladiny (deflátoru HDP) o 3,3 %.

Meziroční vývoj vybraných výdajových složek HDP (v průměrných cenách roku 2003):
  • Výdaje domácností na konečnou spotřebu vzrostly o 1,9 %, jejich růst navazoval na vývoj disponibilních důchodů a byl též stimulován vyšším zájmem domácností o spotřební úvěry.
  • Výdaje institucí vládního sektoru na konečnou spotřebu byly o 5,8 % nižší než před rokem, když poklesly především běžné výdaje organizačních složek státu.
  • Tvorba hrubého fixního kapitálu byla vyšší o 7,5 % při rychlejším růstu investic do budov než do strojního vybavení.
  • Zásoby jako vždy koncem roku poklesly (o 26,9 mld. ), tentokrát však více než ve 4. čtvrtletí roku 2003.
  • Zahraniční obchod byl výrazně ovlivněn rostoucím zapojením do mezinárodní kooperace. Projevilo se to podstatným nárůstem vývozu i dovozu zboží s pozitivním dopadem na jejich saldo v běžných cenách, které sice zůstalo v červených číslech, ale meziročně se zlepšilo o 26,0 mld. (z předloňských 33,7 mld. na 7,7 mld. v loňském 4. čtvrtletí). Bilance služeb v běžných cenách zaznamenala meziroční zhoršení o 1,5 mld. .

Rok 2004

Hrubý domácí produkt vzrostl loni reálně podle předběžného odhadu meziročně o 4,0 %. Zároveň s odhadem za 4. čtvrtletí byl, jako obvykle, na základě zpřesněných a úplnějších podkladů upraven i odhad HDP za všechna předchozí čtvrtletí roku (za první z 3,5 % na 3,8 %, za druhé z 3,9 % na 4,0 % a za třetí z 3,6 % na 4,0 %). V běžných cenách se HDP zvýšil o 7,9 % na 2751,1 mld. , úhrnná cenová hladina, vyjádřená implicitním deflátorem, vzrostla o 3,7 %.

Hospodářské výsledky uplynulého roku byly ovlivněny změnou podmínek fungování ekonomiky související se vstupem do Evropské unie. Dopady těchto změn se projevily především v širším zapojení do mezinárodní směny, což bylo patrné z výrazného růstu dovozu i vývozu zboží.

Meziročně zvýšenou poptávku podpořila především investiční aktivita ekonomických subjektů a domácností, která se promítla do vyšší tvorby hrubého fixního kapitálu (+ 9,1 %). Ekonomický růst byl loni poprvé po několika letech stimulován pozitivním vývojem zahraničního obchodu, kde rychlejší růst celkového vývozu (+ 20,9 %) než dovozu (+ 18,5 %) přispěl ke zlepšení salda obchodu zbožím a službami. Výrazně kladná meziroční změna tohoto salda o 46,3 mld. (v běžných cenách) totiž zvrátila dříve negativní příspěvek zahraničního obchodu k růstu HDP na vliv pozitivní. Výdaje na konečnou spotřebu v úhrnu vzrostly oproti předchozímu roku pouze o 0,7 %, její složky se přitom vyvíjely diferencovaně. Zatímco výdaje domácností se zvýšily o 2,4 %, instituce zařazené do sektoru vlády vydaly naopak o 3,2 % méně než před rokem.

Na nabídkové straně ekonomiky měl pro celkový hospodářský růst rozhodující význam vývoj hrubých přidaných hodnot objemově významných odvětví, což byly zpracovatelský průmysl s podílem na celkovém úhrnu 27,0 % (v běžných cenách), podnikatelské služby (14,6 %), obchod (12,0 %), doprava, spoje a telekomunikace (10,7 %) a stavebnictví (6,3 %). Z nich se v reálném vyjádření nejvíce dařilo odvětvím zpracovatelského průmyslu (s meziročním růstem hrubé přidané hodnoty o 7,3 %), dopravy, spojů a telekomunikací (+ 3,6 %) a obchodu (+3,1 %).

Zdroj: ČSÚ
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688