Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  12.11.2004 10:04:26

ČSÚ - vybrané ekonomické ukazatele

Vybrané ukazatele hospodářství
Vybrané ukazatele hospodářství - září, říjen 2004


ZÁŔÍ A LEDEN AŽ ZÁŔÍ 2004

PRŮMYSL

Průmyslová produkce v září meziročně vzrostla o 6,6 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dní o 8,8 %. Nejvíce se zvýšila produkce výrobků investiční povahy (o 10,1 %) a výroba meziproduktů (o 9,2 %). Z odvětví rostla především výroba základních kovů, hutních a kovodělných výrobků, výroba vlákniny, papíru a výrobků z papíru; vydavatelství a tisk a výroba dopravních prostředků a zařízení. Snížila se výroba usní a výrobků z usní, výroba textilií, textilních a oděvních výrobků a těžba energetických surovin. Při meziměsíčním porovnání (tj. proti srpnu 2004) se průmyslová produkce po sezónním očištění zvýšila o 0,5 %.

Tržby z průmyslové činnosti vzrostly meziročně ve stálých cenách o 8,0 % (po očištění od vlivu počtu pracovních dní o 10,3 %). Zvýšily se hlavně tržby z přímého vývozu, a to reálně o 17,2 % a jejich podíl na celkových tržbách (v b. c.) byl více než poloviční. V podnicích pod zahraniční kontrolou byla dynamika růstu tržeb z průmyslové činnosti vyšší (činila meziročně 13,2 %). Meziroční pokles počtu zaměstnanců charakteristický pro předchozí měsíce se v září zastavil a poprvé po třech letech vzrostl o 0,1 % (tj. o 1,3 tisíce osob). Produktivita práce (tržby na jednoho zaměstnance) vzrostla o 7,9 %. Průměrná mzda dosáhla v září 17 073 a byla nominálně o 6,7 % a reálně o 3,6 % vyšší než před rokem. Snížení jednotkových mzdových nákladů o 1,1 % bylo výsledkem rychlejšího růstu produktivity práce před růstem průměrné mzdy.

V lednu až září se zvýšila průmyslová produkce proti stejnému období minulého roku o 10,1 % (při stejném počtu pracovních dní jako loni), z toho v 1. čtvrtletí o 9,0 %, ve 2. čtvrtletí o 12,6 % a ve 3. čtvrtletí o 8,7 %. Tržby z průmyslové činnosti vzrostly v 1. až 3. čtvrtletí o 9,9 % a tržby z přímého vývozu o 16,5 %. Při poklesu zaměstnanosti v průmyslu o 0,6 % se průměrná nominální měsíční mzda zvýšila o 7,3 %, reálně o 4,5 %. Růst produktivity práce o 10,6 % byl doprovázen meziročním poklesem jednotkových mzdových nákladů o 3,0 %.

STAVEBNICTVÍ

Stavební výroba zpomalila svůj růst. V září se meziročně zvýšila ve stálých cenách o 3,2 % (po vyloučení vlivu počtu pracovních dní o 4,4 %). Zpomalení tempa růstu se projevilo v pozemním i inženýrském stavitelství. Objem stavebních prací na opravách a údržbě dokonce poklesl. Počet zaměstnanců byl meziročně vyšší o 4,0 % (v podnicích s 20 a více zaměstnanci). Jejich průměrná mzda činila v září 18 249 , meziročně nominálně vzrostla o 4,8 %, reálně o 1,7 %. Pokles produktivity práce o 0,9 % způsobil růst jednotkových mzdových nákladů o 5,7 %. Meziměsíčně (tj. proti srpnu 2004) se stavební výroba očištěná od sezónních vlivů snížila o 0,8 %.

Stavební výroba se v lednu až září meziročně zvýšila o 11,4 %. V podnicích s 20 a více zaměstnanci vzrostla produktivita práce o 7,3 %, průměrná mzda nominálně o 6,9 %, reálně o 4,1 %. Jednotkové mzdové náklady mírně klesly o 0,4 %. Stavební výroba v 1. čtvrtletí vzrostla v porovnání se stejným obdobím minulého roku o 16,1 %, ve 2. čtvrtletí o 16,5 % a ve 3. čtvrtletí se růst zpomalil na 5,4 %.

ZAHRANIČNÍ OBCHOD

Vysoký růst obratu zahraničního obchodu přetrvával i v průběhu září. Vývoz vzrostl meziročně v běžných cenách o 20,8 % a dovoz o 18,7 %. Vlivem posílení koruny vůči dolaru i euru rostl vývoz i dovoz v těchto měnách rychleji než v korunách. Vyšší dynamika růstu vývozu ovlivnila kladně výsledky obchodní bilance, která skončila aktivem 3,2 mld. (ve srovnání se zářím 2003 o 2,7 mld. vyšším). Bylo to druhé nejvyšší aktivum v tomto roce po únoru, kdy činilo 4,1 mld. . V obchodě se státy EU bylo dosaženo přebytku 20,7 mld. , se státy mimo EU schodku 17,5 mld. . O přebytek v obchodní bilanci se zasloužil především obchod se stroji a dopravními prostředky, jež skončil aktivem 6,4 mld. . Opačně se vyvíjel obchod s minerálními palivy, který skončil pasivem 2,7 mld. . Meziměsíčně byl sezónně očištěný vývoz nižší o 1,2 % a dovoz vyšší o 3,6 %.

V 1. až 3. čtvrtletí vzrostl meziročně vývoz o 22,7 % a dovoz o 19,9 %. Schodek obchodní bilance dosáhl pouze 14,8 mld. a při porovnání se stejným obdobím minulého roku se snížil o 21,3 mld. . V 1. čtvrtletí skončila obchodní bilance aktivem ve výši 0,6 mld. , ve 2. čtvrtletí pasivem 11,3 mld. a ve 3. čtvrtletí pasivem 4,1 mld. . V předchozích letech byl výsledek obchodní bilance ve 3. čtvrtletí vždy horší než ve 2. čtvrtletí.

ŔÍJEN 2004

SPOTŘEBITELSKÉ CENY

Spotřebitelské ceny se v říjnu meziměsíčně (tj. v porovnání se zářím) zvýšily o 0,5 %, z toho ceny zboží vzrostly o 0,7 % a ceny služeb o 0,2 %. Zvýšily se zejména ceny v oddílech bydlení (ovlivněné růstem cen zemního plynu o 11,0 %), doprava (růst cen pohonných hmot o 2,6 %) a odívání a obuv (sezónní růst cen zimního ošacení a obuvi). V menší míře došlo ke zvyšování cen dalších položek, např. ve stravování ve školních a závodních jídelnách, ve veřejných telekomunikačních službách atd. V potravinách a nealkoholických nápojích se zastavil tři měsíce trvající cenový pokles. V důsledku nástupu mimosezónního období klesly ceny lázeňských a domácích rekreačních pobytů. Meziroční vzestup cen o 3,5 % (tj. o 0,5 procentního bodu vyšší než v září) ovlivnily hlavně ceny bydlení, dopravy, pošt a telekomunikací (v důsledku změny sazby DPH u veřejných telekomunikačních služeb). Úhrnem vzrostly ceny zboží o 1,7 % a ceny služeb o 6,2 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v říjnu 2,5 %.

NEZAMĚSTNANOST

MPSV zveřejňuje od července míru registrované nezaměstnanosti podle nové metodiky, která je přizpůsobena výpočtům v zemích EU. Podle ní koncem října 2004 dosáhla nezaměstnanost 8,9 % a na úřadech práce bylo evidováno téměř 480 tisíc dosažitelných uchazečů o zaměstnání, tj. těch, kteří mohli bezprostředně nastoupit do práce. Míra této nezaměstnanosti se meziměsíčně snížila ve všech krajích s výjimkou Karlovarského kraje. Podle původní metodiky byla míra registrované nezaměstnanosti 9,9 %, tj. proti říjnu 2003 mírně klesla. Počet uchazečů o práci se snížil proti loňsku o 4,5 tisíce a dosáhl koncem října 517,8 tisíce. Klesl i počet nezaměstnaných absolventů škol. Jejich podíl na celkovém počtu nezaměstnaných klesl koncem října na 10,2 % (v září byl 11,0 %). Počet volných pracovních míst se ke konci sledovaného měsíce zvýšil na 49 tisíc, proti předchozímu měsíci byl vyšší o 1,9 tisíce (proti stejnému období minulého roku o 4,8 tisíce). Na jedno pracovní místo připadlo 10,6 nezaměstnaných osob, v loňském roce 11,8 osob.

Zdroj: ČSÚ

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688